Partner serwisu
30 września 2014

Szczepionka przeciw grypie skuteczniejsza o ponad 24%

Kategoria: Z życia branży

Sanofi Pasteur informuje o publikacji pomyślnych wyników badań wysokodawkowej szczepionki Fluzone® w czasopiśmie The New England Journal of Medicine.

Szczepionka przeciw grypie skuteczniejsza o ponad 24%

Firma Sanofi Pasteur, oddział Sanofi zajmujący się produkcją szczepionek, w czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano pomyślne wyniki prowadzonego na dużą skalę wieloośrodkowego badania skuteczności, w którym wykazano przewagę wysokodawkowej szczepionki przeciw wirusowi grypy Fluzone® pod względem skuteczności zapobiegania zachorowaniom na grypę u dorosłych w wieku 65 lat i starszych w porównaniu ze szczepionką Fluzone w standardowej dawce.

Wysokodawkowa szczepionka Fluzone to inaktywowana szczepionka przeciw grypie zawierająca cztery razy więcej antygenu niż szczepionka Fluzone w standardowej dawce i wywołująca silniejszą odpowiedź immunologiczną.

Badacze stwierdzili, że pacjenci w grupie, w której stosowano wysokodawkową szczepionkę Fluzone, rzadziej zapadali na grypę w porównaniu z grupą stosującą szczepionkę Fluzone w standardowej dawce. Wysokodawkowa szczepionka Fluzone była o 24,2 procent bardziej skuteczna w zapobieganiu grypie niż szczepionka Fluzone w standardowej dawce. Dodatkowo badacze ustalili, że większość wskaźników dotyczących zapalenia płuc, chorób serca i układu oddechowego, hospitalizacji, nieplanowanych wizyt w gabinecie medycznym i stosowania leków była niższa w grupie zaszczepionej wysokodawkową szczepionką Fluzone w porównaniu z grupą, w której stosowano szczepionkę Fluzone w standardowej dawce.

Pełne wyniki badania stanowiły podstawę złożenia wniosku do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w zeszłym roku, w celu modyfikacji druków informacyjnych dla wysokodawkowej szczepionki Fluzone i odzwierciedlenia lepszej skuteczności w porównaniu ze szczepionką Fluzone w standardowej dawce u dorosłych w wieku 65 lat i starszych. Sanofi Pasteur spodziewa się decyzji jeszcze w tym roku.

Grypa jest poważną chorobą, na którą zapada każdego roku 20 procent Amerykanów, co przekłada się na około 15 do 60 milionów przypadków rocznie.Mimo wysokiej wyszczepialności dorośli w wieku od 65 lat pozostają w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na grypę.Osoby w wieku 65 lat i starsze nie reagują na szczepionkę przeciw grypie w standardowej dawce tak dobrze jak młodsi dorośli i mogą oni nie posiadać odpowiedniej ochrony, zwłaszcza przed wirusem grypy A/H3N2, powodującym najcięższy przebieg choroby u starszych dorosłych.

Wysokodawkowa szczepionka Fluzone została zarejestrowana przez FDA w przyspieszonej procedurze dopuszczania do obrotu. W celu spełnienia warunku zastosowania tej procedury firma Sanofi Pasteur rozpoczęła to prowadzone na dużą skalę, dwusezonowe badanie potwierdzające skuteczność szczepienia, z udziałem ponad 30 tys. uczestników w wieku co najmniej 65 lat, w celu dokonania oceny korzyści klinicznych ze stosowania wysokodawkowej szczepionki Fluzone w porównaniu ze standardową szczepionką Fluzone w profilaktyce zachorowań na grypę.

Więcej Sanofi

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ