Partner serwisu
20 października 2014

Miłorząb dwuklapowy

Kategoria: Rośliny dla farmacji

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to żywy pomnik ery mezozoicznej. Jest gatunkiem, który przetrwał w niezmienionej formie ponad 150 milionów lat. Choć ma liście, botanicy nie zaliczają go do drzew liściastych.

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb stanowi ogniwo łączące paprotniaki z roślinami nagozalążkowymi, do których należą iglaki. Miał kiedyś swoją rodzinę miłorzębowatych (Gingkoaceae), do której należało 17 gatunków. Dziś pozostał sam, a jego rodzinę znamy tylko z wykopalisk.

Dekoracyjne drzewa

Obecnie najwięcej miłorzębów rośnie w południowo-wschodnich Chinach, Japonii i Korei, gdzie osiągają imponującą wysokość 40 m. W Polsce można je spotkać głównie w parkach jako bardzo dekoracyjne drzewa. Miłorząb to ważna roślina lecznicza, dlatego w ostatnich dziesięcioleciach w wielu krajach powstały specjalne plantacje, z których pozyskuje się liście, jako surowiec farmaceutyczny.

Niezwykłe ginkgolidy

Skład chemiczny liści miłorzębu (Gingko folium) został szczegółowo przebadany. Niezwykłymi związkami, które w nich występują są ginkgolidy należące do grupy diterpenów. Ich budowa przestrzenna jest niespotykana w świecie roślin, przypomina klatkę ułożoną z 6 pierścieni. W liściach miłorzębu występuje też bilobalid, produkt rozpadu ginkgolidów, a także: monoterpeny, steroidy i flawonoidy.

Wpływ na krążenie mózgowe

Preparaty z liści miłorzębu wykazują wyraźny wpływ na krążenie i procesy energetyczne mózgu. Ponadto, zapobiegają też agregacji płytek krwi. Są skutecznymi środkami w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego. Dlatego też mają duże znaczenie w chorobach wieku podeszłego: miażdżycy, osłabieniu pamięci, zaburzeniach krążenia mózgowego. Wyniki badań klinicznych wykazały, że stosowanie preparatów z miłorzębu daje pewną poprawę u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Autor: dr Jerzy Jambor
Polski Komitet Zielarski

Fot.: Phytopharm Klęka S.A.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ