Partner serwisu
30 października 2014

Blirt: Wzrost sprzedaży i badania nad kandydatem na lek przeciwnowotworowy

Kategoria: Z życia branży

Biolab Innovative Research Technologies, firma prowadząca działania w zakresie biotechnologii medycznej i farmaceutycznej, wypracowała po trzech kwartałach 2014 r. skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 4,415 mln zł wobec 1,853 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej, co oznacza wzrost o ponad 138%. Spółka pozyskała kolejne środki na rozwijanie rozpoczętych projektów badawczo-rozwojowych.

Blirt: Wzrost sprzedaży i badania nad kandydatem na lek przeciwnowotworowy

Po trzech kwartałach spółka odnotowała wynik netto na poziomie -0,243 mln zł wobec -2,826 mln zł rok wcześniej, co oznacza znaczącą poprawę.  

Projekty badawcze
W III kwartale 2014 r. Blirt SA kontynuował prace nad 4 głównymi projektami badawczo-rozwojowymi: cząsteczką przeciwnowotworową, innowacyjnym związkiem przeciwgrzybiczym, fragmentami przeciwciał przeciwko schorzeniom immunologicznym i chorobom oka oraz nad płynem do prezerwacji organów przeznaczonych do transplantacji.

WYNIKI PO 1-3 KW. 2014 (DANE SKONSOLIDOWANE)


Projekty Badawczo-Rozwojowe

Cząsteczka przeciwnowotworowa – projekt realizowany jest przez spółkę BS-154 Sp. z o.o. (powołaną przez Blirt SA i Agencję Rozwoju Pomorza) jako Lidera oraz współwykonawców: BLIRT S.A., Instytut Farmaceutyczny i Politechnikę Gdańską Wydział Chemiczny, jest na etapie wczesnych badań przedklinicznych. To kandydat na innowacyjny lek onkologiczny, który może stanowić przełom w terapii wielolekoopornych nowotworów i pozwolić na zatrzymanie niezwykle groźnego trendu uodporniania się nowotworów na istniejące leki, co dotyczy już 40% wszystkich przypadków.

Odkryty cytostatyk może mieć zastosowanie w leczeniu różnych typów białaczki czy nowotworów, m.in. raka płuc, piersi, czy raka jelita, w przypadku pacjentów, u których zawiodła pierwsza – podstawowa – chemoterapia. Prace nad realizacją cytostatyku kontynuowane są zgodnie z harmonogramem.

Projekt przeciwnowotworowy został dofinansowany kwotą 3,27 mln zł w II kwartale 2014 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i jest realizowany w ramach programu „INNOTECH” w ścieżce programowej IN-TECH.

Innowacyjne pochodne antybiotyków przeciwgrzybiczych opracowane pod kierunkiem profesora Edwarda Borowskiego, rozpoznawalnego w świecie specjalisty w zakresie chemii leków, mogą znaleźć szerokie zastosowanie w skutecznym, i znacząco mniej toksycznym od stosowanych obecnie rozwiązań, leczeniu grzybic układowych - jednej z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych, stanowiącej poważny problem terapeutyczny. Trwają prace nad opracowaniem szczegółowych planów badawczych dla dalszego rozwoju opracowanych związków przeciwgrzybiczych.

Projekt rozwoju biolepszych związków przeciwko schorzeniom immunologicznym, chorobom oka i celom onkologicznym wszedł w fazę prac związanych z syntezą i charakteryzacją zaproponowanych wariantów innowacyjnych koniugatów ADC (ang. antibody drug conjugates). Projekt jest dofinansowywany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 1.4 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Płyn do prezerwacji organów przeznaczonych do transplantacji organów realizowany jest przez spółkę Transmedium Sp. z o.o. należącą do Blirt SA i Agencję Rozwoju Pomorza. W III kwartale 2014 r. BLIRT na zlecenie spółki Transmedium, prowadził badania skuteczności i bezpieczeństwa nowych formulacji płynu. W celu uzyskania pełnego obrazu wyników, podjęto decyzję o powtórzeniu części testów oraz o wykonaniu kilku nowych.

– W ostatnich trzech kwartałach wypracowaliśmy sprzedaż na znacznie lepszym poziomie rok do roku, dzięki pozyskanym w tym roku umowom w ramach outsourcingu badań. Pracujemy nad kilkoma innowacyjnymi projektami, które realizujemy zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy przekonani, że opracowane przez nas związki mogą stać się przełomem w terapiach m.in. przeciwnowotworowych czy przeciw infekcjom grzybiczym – mówi Jerzy Milewski, prezes zarządu Blirt SA.

– Staramy się o kolejne dotacje w celu wsparcia naszych projektów R&D. Opracowane przez Blirt innowacje mogą stanowić dla potencjalnych inwestorów - nabywców platformę do silnej przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku leków. Wierzymy, że nasi inwestorzy wspierający te projekty z czasem staną się beneficjentami innowacji wprowadzanych przez uznanych polskich naukowców współpracujących z Blirt – mówi Marian Popinigis, członek zarządu Blirt SA.

Źródło: informacja prasowa Blirt

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ