Partner serwisu
31 października 2014

Dariusz Piotrowski: Zawsze chodzi o kasę

Kategoria: Krótko na temat

Modernizacja to działanie, które w przypadku wielu firm po prostu się opłaca. Stwierdzenie, że zawsze chodzi o kasę, jest tutaj jak najbardziej prawdziwe i zasadne.

Dariusz Piotrowski: Zawsze chodzi o kasę

Powodów do modernizacji urządzeń jest wiele. Przede wszystkim taka konieczność występuje w stosunku do starych i zużytych maszyn z wypracowanymi elementami, których awaryjność wzrasta z wiekiem, a ich kluczowe elementy nie są już supportowane przez producenta. Wymieniając elementy na nowsze, poprawiamy wskaźniki pracy OEE, minimalizujemy ryzyko długotrwałej i trudnej do usunięcia awarii.

Przykładem modernizacji ze względu na brak wsparcia dla urządzenia, może być wymiana nieprodukowanych już, przestarzałych i niedostępnych, w tym również jako części zamienne, sterowników PLC-S5, na obecnie stosowane
sterowniki S7 (kadra inżynierska umiejąca jeszcze takie sterowniki programować z każdym rokiem się wykrusza). Jest to modernizacja wymuszona, brak której może skutkować długotrwałym przestojem maszyny w przyszłości i jak to zwykle bywa – w jak najmniej spodziewanym i najmniej odpowiednim momencie.

Zmiany przepisów, w tym związanych z bezpieczeństwem, oraz wymagania rynkowe, także wymuszają na użytkowniku modernizacje. Maszyny, zwłaszcza te kilkunasto, kilkudziesięcioletnie muszą odpowiadać obowiązującym regulacjom prawnym. Często właśnie na użytkowniku ciąży obowiązek modernizacji urządzenia i dostosowanie go do: minimalnych i zasadniczych wymagań BHP, dyrektywy maszynowej, przepisów unijnych i krajowych. Na terenie UE działa
wiele firm zajmujących się modernizacjami tego typu, świadcząc usługi dla użytkowników, importerów „wiekowych” maszyn. Zazwyczaj w pierwszej kolejności przebudowywane są systemy osłon i urządzenia zatrzymania awaryjnego.

Przykładem modernizacji wymuszonej przez regulatora rynku są obowiązki: znakowania wyrobów kodem Datamatrix – następcy kodu kreskowego, oraz stosowania kontrolki otwarcia opakowania – Tamper Evident (klejenie lub plomba holograficzna).

Modernizacja może wynikać również z biznesowej konieczności dostosowania maszyn do produkcji nowego asortymentu. I to w tym przypadku przedsiębiorca ma największe pole do popisu. Nie zawsze zakup nowej maszyny jest
tutaj rozwiązaniem optymalnym ze względu na duże obciążenia, np. amortyzację. Często zakup maszyny używanej – „wiekowej”, jej remont oraz dostosowanie jej pod specyfikę produkcji, dają lepszy efekt końcowy w zestawieniu „inwestycja/zysk”.

Autor: Dariusz Piotrowski – kierownik działu technicznego i inwestycji, Sanofi-Aventis Rzeszów

Fot.: zasoby własne autora

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ