Partner serwisu
31 października 2014

Krzysztof Pertkiewicz: Wiele firm gromadzi podzespoły

Kategoria: Krótko na temat

W każdym zakładzie produkcyjnym znajdziemy starszą maszynę, która wymaga częstszych przeglądów i napraw. Prace konserwacyjno-remontowe przeprowadzane są najczęściej w czasie planowanych postojów, które, niestety, wpływają na płynność produkcyjną, jak również generują koszty.

Krzysztof Pertkiewicz: Wiele firm gromadzi podzespoły

Głównym czynnikiem uzasadniającym modernizację maszyn jest pogarszanie się parametrów jej pracy, co powoduje spadek powtarzalności i precyzji wykonywanych operacji, a to z kolei prowadzi do nieplanowanych postojów produkcyjnych. Inną przyczyną modernizacji maszyn jest wycofywanie się z rynku producenta urządzenia lub zaprzestanie produkcji danego typu maszyny. Taka sytuacja rodzi poważne konsekwencje związane z brakiem zapewnienia odpowiedniego serwisu maszyny i utrzymania ciągłości jej pracy, zwłaszcza iż często brakuje na rynku zamiennika

Wiele firm gromadzi zapas podzespołów potrzebnych do utrzymania ruchu maszyny. Taki system działania nie jest jednak doskonały, ponieważ utrzymanie magazynów z podzespołami i elementami zapasowymi wymaga poważnych zmian organizacyjnych, a ponadto generuje dodatkowe koszty.

Powstaje więc pytanie: „czy przeprowadzić modernizację starej maszyny, czy też korzystniej jest kupić nowe urządzenie, które spełni nasze oczekiwania?”. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy dokonać szczegółowej analizy, uwzględniającej wszelkie aspekty, w tym całkowity koszt inwestycji. Bilans powinien uwzględniać koszt potrzebnych części zamiennych i prac związanych z utrzymaniem ciągłości działania maszyny przez określony okres czasu.

W wyniku takiej analizy może się okazać, że całkowity koszt związany z modernizacją, przewyższa
cenę zakupu i instalacji nowej maszyny. Ostateczna decyzja zależy również od statusu
krytyczności danego urządzenia w procesie produkcyjnym. Najważniejszym jednak kryterium, branym pod uwagę podczas podejmowania decyzji „modernizacja urządzenia kontra zakup
nowej maszyny”, jest aspekt bezpieczeństwa pracowników, jakość produktu oraz czynnik ekonomiczny.

Należy również pamiętać, że decyzja o modernizacji czy zakupie i instalacji nowej maszyny wiąże się ze wstrzymaniem procesu produkcyjnego. Dobrą praktyką jest wcześniejsze zaplanowanie prac w postaci szczegółowego harmonogramu. Pozwoli to na nadzorowanie postępu inwestycji, zminimalizuje ryzyko wystąpienia etapów nieplanowanych oraz zmniejszy straty, związane z przestojem.

Zgodnie z praktyka przyjętą w EMO-FARM analiza techniczna podczas planowania modernizacji maszyny czy podejmowanie ostatecznych decyzji dotyczących wymagań nowego sprzętu, należy do zespołu roboczego, w skład którego wchodzą kierownicy: utrzymania ruchu, produkcji, działu badawczo-rozwojowego oraz specjalista zapewnienia jakości.

Autor: Krzysztof Pertkiewicz – kierownik utrzymania ruchu i inwestycji, Emo-Farm Sp. z o.o. w korporacji VALEANT

Fot.: Emo-Farm Sp. z o.o.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ