Partner serwisu
09 grudnia 2014

BCC nt. projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

Kategoria: Z życia branży

Nadmierna restrykcyjność przepisów skazuje przedsiębiorców z branży farmaceutycznej na niekonkurencyjność i ogranicza dostęp pacjentów do leków. Dostęp do refundowanych produktów leczniczych powinien zostać zagwarantowany wszystkim podmiotom posiadającym wymagane prawem licencje i zezwolenia.

BCC nt. projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

Procedowane obecnie w Parlamencie zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne, budzą ogromne kontrowersje w zakresie zgodności z prawem konkurencji i ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Poprzez utrzymanie możliwości selektywnej dystrybucji produktów leczniczych, osłabiają konkurencyjność przedsiębiorstw działających na rynku dystrybucji hurtowej i aptecznej oraz pogarszają dostęp pacjentów do leków.

To szkodliwe stanowisko, z którym przedstawiciele przedsiębiorców nie mogą się zgodzić.

Procedowany projekt sankcjonuje dystrybucję selektywną na rynku hurtowym i aptecznym. Producenci leków, podpisując umowy dystrybucyjne z wybranymi hurtowniami farmaceutycznymi, docierają do wybranych aptek, utrudniając dostęp pacjentów do niektórych leków. Ograniczenie liczby odbiorców hurtowych i aptecznych oraz wprowadzanie przez producentów limitów dostaw leków do aptek i hurtowni powoduje, że nie są one konkurencyjne w stosunku do hurtowni związanych z producentami i aptek z nimi współpracujących.

Zdaniem Konwentu BCC, projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne pogłębi niekonkurencyjne praktyki na rynku farmaceutycznym i osłabi pozycję polskich przedsiębiorców – średnich i małych hurtowni farmaceutycznych oraz aptek indywidualnych, a tym samym doprowadzi do pogłębienia zjawiska niedoborów produktów leczniczych na polskim rynku.

Więcej www.bcc.org.pl

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ