Partner serwisu
29 grudnia 2014

Czy jakość w sektorze producentów leków jest zbyt droga?

Kategoria: Z życia branży

Tytułowe pytanie było jedną z tez postawiony podczas debaty w trakcie konferencji "Przemysł Farmaceutyczny 2014". Odpowiedzi na ten temat udzieliła wówczas m.in. Natalia Walas-Marcinek – prezes zarządu Curtis Health Caps Sp. z o.o.

Czy jakość w sektorze producentów leków jest zbyt droga?

Jakość dużo kosztuje, lecz jej cena jest stosowna do specyfiki branży, jaką jest farmacja. Oferujemy produkty, które w stosunkowo niewielkich dawkach wywierają wpływ na organizm człowieka.  Zatem w przypadku defektu produktu, ryzyko dla pacjenta jest istotne.

Należy mieć na uwadze, że wymagania jakościowe rosną m.in. ze względu na postęp naukowy i technologiczny. Powoduje on wzrost wiedzy na temat czynników warunkujących bezpieczeństwo produktów. Wzrost wymagań jakościowych jest również wynikiem negatywnych przypadków, jakie zaistniały w przeszłości np. brak znajomości kierunków działania różnych form polimorficznych danej substancji aktywnej. Wiedza będąca wynikiem takich negatywnych zdarzeń, słusznie spowodowała wdrożenie nowych procedur i badań.

W podsumowaniu  - spójrzmy na postawioną tezę z punktu widzenia pacjenta. Pacjent nigdy nie powie, że jakość jest zbyt droga, ponieważ oczekuje preparatu bezpiecznego i skutecznego, opracowanego, wyprodukowanego i przebadanego według najnowszego stanu wiedzy.

Fot.: CHC

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ