Partner serwisu
05 lutego 2015

Synektik zakończył przedkliniczną fazę badań nad kardioznacznikiem

Kategoria: Z życia branży

Grupa Synektik poinformowała, że badania przedkliniczne związane z kardioznacznikem przeznaczonym do badań serca metodą Tomografii Pozytonowej (PET), prowadzone w ramach współpracy z firmą Hadasit Medical Resarch & Development Ltd zostały zakończone pomyślnie. Na podstawie umowy z izraelską spółką – zawartą w listopadzie 2013 roku – Synektik uzyskał wyłączne prawa do produkcji i sprzedaży na całym świecie innowacyjnego znacznika ammonium salt, służącego do szybkiej i precyzyjnej diagnozy choroby wieńcowej.

Synektik zakończył przedkliniczną fazę badań nad kardioznacznikiem

Dane uzyskane z certyfikowanych placówek GLP wykonywane były równolegle w Polsce, Niemczech oraz Izraelu i obejmują wyniki badań przedklinicznych przeprowadzonych z udziałem preparatu ammonium salt, jako kolejny etap rozwoju prac nad innowacyjnym znacznikiem do diagnozowania choroby wieńcowej i oceny perfuzji mięśnia sercowego metodą PET. Synektik jest bardzo zadowolony z rezultatów badań przedklinicznych. Wyniki badań toksykologicznych oraz dozymetrii potwierdziły wcześniejsze założenia braku działań szkodliwych. W badaniach przedklinicznych kardioznacznik był dobrze tolerowany. Badania potwierdziły również wizualizację perfuzji mięśnia sercowego w regionach zainteresowania.

WHO: choroby układu krążenia głównym zabójcą

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby układu krążenia są głównym zabójcą globalnym. Szacuje się, że 17,5 mln osób zmarło z powodu chorób układu krążenia w 2012 roku, co stanowiło 31% wszystkich zgonów. WHO podaje, że 7,4 mln osób zmarło z powodu chorób związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego, co oznacza, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Zalety badania PET-MPI

Badanie PET-MPI umożliwia dokładny pomiar perfuzji mięśnia sercowego, analizę przepływu krwi i funkcji w jednej sesji badania w czasie krótszym niż 30 min. W porównaniu z SPECT-MPI, PET-MPI zapewnia wyższą dokładność diagnostyczną ze względu na wyższą rozdzielczość przestrzenną i kontrast oraz stosowanie mniejszych dawek promieniowania w krótszym czasie badania. Szacunki firm analitycznych wskazują, że globalny rynek radiofarmaceutyków osiągnie wartość na poziomie 5,5-7,9 mld USD w latach 2017-2018.

Krótki czas badania

Nowy radiofarmaceutyk wykorzystywany będzie w badaniach PET, które daje wyższą rozdzielczość obrazu i dokładniejszą diagnostykę, a także są o wiele krótsze od najczęściej obecnie stosowanej metody SPECT. Czas badania będzie wynosił około 30-45 minut (w porównaniu do 3-4 godzin metodą SPECT) i zapewni obniżenie dawki promieniowania, którą otrzymuje pacjent. Technologia opiera się na innowacyjnym znaczniku, który umożliwia pomiar ilościowego przepływu krwi przez mięsień sercowy. Pozwala to na dokładne określenie stanu pacjenta po przebytym zawale mięśnia sercowego w chorobach niedokrwiennych serca oraz precyzyjną ocenę zaawansowania choroby wieńcowej.

źródło i fot.: Synektik

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ