Partner serwisu
11 lutego 2015

Światowy Dzień Chorego 2015 – debata w Ministerstwie Zdrowia

Kategoria: Z życia branży

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji co roku odbywa się Forum Liderów Organizacji Pacjentów. W tym roku minister zdrowia zaprosił przedstawicieli organizacji pacjenckich do Ministerstwa Zdrowia.

Światowy Dzień Chorego 2015 – debata w Ministerstwie Zdrowia

W debacie, która odbyła się 10 lutego, wzięli udział  ok. 160 przedstawicieli organizacji pacjenckich, rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia – m. in. minister Bartosz Arłukowicz i wiceministrowie Sławomir Neumann, Beata Małecka-Libera, Piotr Warczyński. Spotkanie poprowadził prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak.

Podczas tegorocznej debaty omówiono m. in. kwestie związane z funkcjonowaniem pakietu onkologicznego i objęciem refundacją nowych leków. Dyskusja toczyła się także wokół zagadnień dotyczących Narodowego programu zdrowia, Narodowego planu dla chorób rzadkich oraz komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Minister Arłukowicz zapewnił, że resort bierze pod uwagę postulaty przedstawiane przez środowiska pacjenckie i stara się je realizować. Kluczowe postulaty środowisk pacjentkach z ubiegłego roku zostały ujęte w pakiecie onkologicznym. Są to m. in. wprowadzenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, utworzenie funkcji koordynatora – osoby odpowiedzialnej za diagnostykę i proces terapii pacjenta oraz określenie maksymalnego czasu oczekiwania na diagnostykę i leczenie.

źródło i fot.: Ministerstwo Zdrowia

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ