Partner serwisu
23 marca 2015

Sprzedaż leków kardiologicznych w aptekach w Polsce zwiększy się o ponad 1 mld zł w ciągu 5 lat

Kategoria: Z życia branży

Leki stosowane w chorobach układu krwionośnego to kluczowa grupa medykamentów aptecznych – w 2014 r. wartość ich sprzedaży w Polsce wyniosła 4,3 mld zł w cenach detalicznych [1]. W 2020 r. będzie to 5,6 mld zł, wynika z najnowszego raportu firmy PMR „Rynek leków kardiologicznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”.

Sprzedaż leków kardiologicznych w aptekach w Polsce zwiększy się o ponad 1 mld zł w ciągu 5 lat

Pozycja leków kardiologicznych niezachwiana mimo osłabienia dynamiki wzrostu

W ostatnich latach na rynku wystąpiło szereg czynników, które wpłynęły na obniżenie dynamiki wzrostu wartości leków stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Było to wprowadzanie na rynek dużej liczby generyków, czyli odpowiedników leków oryginalnych, na które wygasła ochrona patentowa. Wejście w życie ustawy refundacyjnej również miało swój efekt w obniżeniu lub nawet ujemnej dynamice wartości sprzedaży. Osłabienie wzrostu gospodarczego miało swój skutek nie tylko w obniżeniu siły nabywczej pacjentów, ale również w bardziej ostrożnych planach wydatków budżetowych na refundację. Zjawisko eksportu równoległego, które nasiliło się po wejściu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 r., również nie ominęło segmentu leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych. Mimo wszystko jednak leki te pozostały kluczową pod względem wartości sprzedaży grupą medykamentów aptecznych.

Jednocyfrowe tempo wzrostu do roku 2020

Ze względu na stopniowe nasycenie segmentu oraz działania rządu stymulujące sprzedaż tańszych leków nie spodziewamy się, aby w najbliższej przyszłości (2015-2020) ten segment leków wzrastał w dwucyfrowym tempie. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na środki stosowane w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego będzie mniejsze. Zjawiska epidemiologiczne i demograficzne wskazują na rosnący trend populacji ludzi starszych i zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe. Jednocześnie na listach leków refundowanych pojawiają się wciąż nowe pozycje tych leków (choć najczęściej generyczne). Dodatkowo, od roku 2015 nie będzie już obniżana marża hurtowa na leki refundowane, co pozytywnie wpłynie na wzrost wartości rynku. Ostatnim czynnikiem, jaki będzie miał wpływ na zwiększenie dynamiki w latach 2015-2020 w stosunku do lat 2012-2014 będzie poprawa sytuacji makroekonomicznej, np. wzrost przeciętnych wynagrodzeń: tempo wzrostu płac w roku 2015, nawet w ujęciu nominalnym (przekraczające 4%), będzie najwyższe od roku 2011 r. W kolejnych latach, wraz z dalszą poprawą sytuacji na rynku pracy, zmniejszającą się podażą siły roboczej oraz z wyższą inflacją, tempo wzrostu płac przyspieszy do około 6% (lata 2017-2020).

Preparaty działające na układ renina-angiotensyna głownie na receptę

Preparaty działające na układ renina-angiotensyna to największa grupa leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych. Ich rola rośnie, jeśli weźmiemy pod uwagę produkty refundowane przez NFZ. Ich udział w wartości refundacji wynosi 43%, o 15 punktów procentowych więcej niż udział w sprzedaży aptecznej, która obejmuje również produkty nierefundowane i dostępne bez recepty, wynika z raportu PMR. Co ciekawe, w analizowanej kategorii leków działających na schorzenia układu sercowo-naczyniowego nie występują duże różnice, jeżeli chodzi o udział poszczególnych kategorii dostępności pod względem wartości i liczby sprzedanych opakowań. Jest to rezultat po pierwsze faktu, iż udział innych produktów, niż leki na receptę, jest dość niski. Po drugie, leki OTC są w przypadku tej kategorii stosunkowo drogie, a Rx – stosunkowo tanie – w porównaniu do średnich dla całego rynku aptecznego.

Źródło: informacja prasowa PMR na podstawie raportu „Rynek leków kardiologicznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ