Partner serwisu
01 kwietnia 2015

Pharmena: badania nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym

Kategoria: Z życia branży

Notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna opublikowała w poniedziałek dane o kolejnych postępach prowadzonych w Ameryce Północnej badań klinicznych. Badania dotyczą leku przeciwmiażdżycowego zawierającego opatentowaną przez Pharmenę innowacyjną cząsteczkę 1-MNA.

Pharmena: badania nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym

Według stanu na 27 marca 2015 r. do badania klinicznego zostało włączonych 49 pacjentów, z czego 19 pacjentów badanie pomyślnie skończyło.

Projekt badawczy nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym (TRIA-662) prowadzony jest w Ameryce Północnej za pośrednictwem spółki zależnej Cortria Corporation i w perspektywie ma na celu komercjalizację tego leku na światowym rynku poprzez największe innowacyjne koncerny farmaceutyczne. Badania na ludziach (in vivo) obecnie prowadzone są w II fazie klinicznej.

– Udało nam się przyspieszyć tempo rekrutacji pacjentów, co pozwala nam szybciej zbliżać się do celu wynoszącego 64 włączonych do procesu badań pacjentów. Jako jedyna polska spółka prowadzimy własne prace badawcze w USA w tak zaawansowanej fazie. Obecnie w projekcie uczestniczy prawie 20 klinik w Ameryce Północnej, a cały proces badań  jest nadzorowany przez Montreal Heart Institute, będący jednym ze światowych liderów w zakresie wprowadzenia nowych technologii w dziedzinie kardiologii. Główną intencją prowadzonych przez nas badań jest wprowadzenie na rynek substancji fizjologicznej 1-MNA jako nowego standardu w leczeniu miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. – komentuje Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A.

Spółka publikuje cykliczne kwartalne podsumowania postępów prac badawczych nad lekiem. Ostatni raport na ten temat został podany do publicznej wiadomości na początku stycznia i informował wówczas o włączeniu do badania 29 pacjentów, w tym jego zakończeniu przez 10 pacjentów.

Pharmena ma zapewnione finansowanie na całą II fazę badań klinicznych ze środków pozyskanych z emisji akcji serii D, która została przeprowadzona latem 2013 roku.

– W przyszłości udana komercjalizacja projektu leku przeciwmiażdżycowego, jak również będącego na tą chwilę w fazie autoryzacji na rynku europejskim suplementu diety OTC, przyczyniłaby się do dynamicznego wzrostu wartości naszej spółki oraz osiąganych przez nas przychodów i zysków. – tłumaczy Konrad Palka. – Bardzo istotnym jest również to, że obecnie już posiadamy patenty i zgłoszenia patentowe zapewniające nam ochronę zastosowań cząsteczki 1-MNA praktycznie na całym świecie. – dodaje.

Kluczowe pojęcia:

1-MNA – naturalna cząsteczka 1-MNA (1-metylonikotynamid) jest niebadanym wcześniej endogennym metabolitem  nikotynamidu , która wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe oraz posiada zdolności do stymulowania endogennej prostacykliny (PGI2).

Miażdżyca (łac. atherosclerosis) – przewlekła choroba doprowadzająca do długotrwałego, lub ostrego niedokrwienia wielu narządów. Miażdżyca może się pojawić u części ludzi już w dzieciństwie, a z czasem stopniowo narasta. Polega ona na urażeniu ściany tętnic, powodując ich stwardnienie i stopniowe zwężanie się. Nierzadko bywa określana mianem "korozji tętnic".


Źródło: informacja prasowa

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ