Partner serwisu
03 kwietnia 2015

Spotkanie branży laboratoryjnej i kryminalistycznej zakończone

Kategoria: Z życia branży

W dniach 18-20 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbyły się 17. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 4. Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Wystawcy z Polski, Czech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch zaprezentowali ofertę wyposażenia dla każdego rodzaju laboratorium.

Spotkanie branży laboratoryjnej i kryminalistycznej zakończone

Przez trzy dni niemal 6000 osób odwiedziło Targi EuroLab oraz CrimeLab. To była okazja dla profesjonalistów z branży laboratoryjnej i kryminalistycznej do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, jak też skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów w Polsce i na świecie.

Ważna rola Targów EuroLab

Podczas uroczystego otwarcia prof. dr hab. Michał Kleiber zaznaczył, że rozwój nauk empirycznych nie byłby możliwy bez wsparcia i możliwości, jakie daje najnowocześniejsza aparatura. To właśnie najlepszy sprzęt umożliwia naukowcom prowadzenie badań na światowym poziomie, a tym samym stwarza warunki do rozwoju. Prof. Kleiber podkreślił znaczenie Targów EuroLab i CrimeLab jako miejsca, gdzie osiągnięcia ludzi nauki są prezentowane firmom i instytucjom, które korzystają z tych innowacji.  

Oferta wystawców

Odwiedzający mogli zapoznać się z rozwiązaniami mającymi zastosowanie w każdym laboratorium. Wielu wystawców promowało nowości produktowe, a oferta objemowała urządzenia pomiarowe i badawcze, takie jak mikroskopy, chromatografy, różnego rodzaju analizatory, spektrometry, wagi, wirówki czy dozowniki. Prezentowano meble i dygestoria, komory klimatyczne, inkubatory czy chłodziarki. Poza firmami dostarczającymi odczynniki i materiały zużywale obecne były przedsiębiorstwa zapewniające oprogramowanie, jednostki szkoleniowe, a także serwisujące sprzęt.

Spotkania z ekspertami

Podczas trzech dni targowych odbyło się 14 konferencji naukowych, które cieszyły się zainteresowaniem odwiedzających. Uczestnikami byli zarówno pracownicy laboratoriów i jednostek badawczych. Ponad 300 słuchaczy przybyło na seminarium prowadzone przez specjalistów z Polskiego Centrum Akredytacji. Małgorzata Olczak-Wąsik, kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Promocji PCA, podkreśliła, że tego rodzaju spotkania są okazją do przekazania wiedzy oraz wymiany informacji i opinii na najbardziej aktualne tematy dotyczące branży laboratoryjnej.

Kryminalistyka na Targach CrimeLab

Liczne grono zainteresowanych techniką kryminalistyczną zgromadziła III Międzynarodowa Konferencja „Miejsce zdarzenia”. Poza wymianą informacji ze specjalistami z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych omówione zostały zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Szczególnie chętnie obserwowano zespoły techników kryminalistyki z Polski i Wielkiej Brytanii, którzy dokonywali oględzin miejsca zdarzenia.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji pokazało m.in. mobilną platformę do wsparcia zadań kryminalistycznych. Konstruowany w ramach projektu Skaner robot ma za zadanie prowadzenie rozpoznania wizyjnego, chemicznego, radiologicznego oraz biologicznego. Jest również w stanie wykrywać i zabezpieczać ślady kryminalistyczne. Prezentowany na Targach CrimeLab model wzbudzał duże zainteresowanie odwiedzających.

Z kolei na warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Straży Granicznej można było osobiście obejrzeć zabezpieczenia implementowane w dokumentach podróży, z wykorzystaniem światła UV i mikroskopu.

Nagrodzone produkty

Podczas Targów EuroLab zostały rozstrzygnięte konkursy dla wystawców. W Konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk Jury przyznało nagrodę główną firmie „SHIM-POL A.M. Borzymowski” E. Borzymowska-Reszka, A. Reszka Spółka Jawna za iMScope TRIO - obrazowy spektrometr mas sprzężony z mikroskopem optycznym. Wyróżnienia otrzymali: DONSERV Wojciech Kaca za ZOE™ Fluorescent Cell Imager firmy BIO-RAD oraz KAMIKA Instruments za analizator mini 3D, przyrząd do trójwymiarowego pomiaru kształtu i wielkości cząstek mikronowych.

W konkursie na najlepszą ofertę 17. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2015 w kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” nagroda wręczona została firmie „SHIM-POL A.M. Borzymowski” E. Borzymowska-Reszka, A. Reszka Spółka Jawna za iMScope TRIO - obrazowy   spektrometr mas sprzężony z mikroskopem optycznym. Wyróżniony został także MoxiZ - automatyczny licznik komórek firmy VWR International Sp. z o. o. W kategorii „Wyposażenie laboratorium” laureatem została firma VWR International Sp. z o. o. za HALO - system filtracji powietrza w laboratorium. Jury wyróżniło także firmę Kendrolab Sp. z o.o. za urządzenie DEXTech firmy LCTech - zautomatyzowane przygotowanie próbek do analizy dioksyn i PCB oraz Spectro-Lab Sp. z o.o. za mineralizator mikrofalowy ETHOS UP.

Dodatkowo odbył się konkurs na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe Targów EuroLab i CrimeLab. Jury oceniało oryginalność, funkcjonalność, estetykę zabudowy, spójność wizualizacji stoiska z prezentowaną ofertą, a także profesjonalizm obsługi klienta oraz prezentowane materiały promocyjne. Laureatem konkursu została firma Megan S.C., a wyróżniono Grupę Thermo oraz VWR International Sp. z o. o.

Źródło i fot.: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ