Partner serwisu
20 kwietnia 2015

Malpigia granatolistna

Kategoria: Rośliny dla farmacji

Malpigia granatolistna, najczęściej nazywana acerolą, należy do ważnych, lecz mało znanych roślin leczniczych. Jest to ciekawy przykład rośliny powszechnie stosowanej już od stuleci w medycynie ludowej wysp Morza Karaibskiego.

Malpigia granatolistna

Malpigia granatolistna (Malpighia punicifolia), należąca do rodziny malpigiowatych (Malpigihiaceae), to szerokorozłożysty, okazały krzew, o drobno owłosionych, opadających gałązkach, który osiąga wysokość do 3 m. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest ciężkie i trudnopalne drewno. Eliptyczne liście aceroli w młodym wieku zaopatrzone są w białe, drażniące włoski. W dojrzałym wieku są one ciemnozielone i lśniące. W kątach liści wyrastają różowe lub czerwone kwiaty, zebrane w grona. Owocem aceroli jest owalny pestkowiec o średnicy 1 – 3 cm, barwy szkarłatnej, z czerwonym, kwaśnym miąższem, który posiada wspaniały aromat. Malpigia to roślina typowa dla Karaibów, chociaż można ją również spotkać na Wyspach Kanaryjskich.

Otrzymany z owoców malpigii granatolistnej ekstrakt jest źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C. Poza tym są w nim również flawonoidy, chroniące tą witaminę i zwiększające jej przyswajalność.

W ostatnich latach na rynku aptecznym pojawiło się szereg różnych produktów witaminowych zawierających bogaty w witaminę C ekstrakt z aceroli. Preparaty te zalecane są w profilaktyce niedoborów witaminy C, szczególnie w okresie zwiększonego obciążenia fizycznego organizmu. Wiadomo, że witamina ta aktywuje pracę układu odpornościowego, przez co posiada też istotne znaczenie w profilaktyce chorób z przeziębienia.

W naszym klimacie najbogatszym źródłem witaminy C są owoce dzikiej róży, które zawierają jej ok. 1%, znacznie więcej niż czarna porzeczka i cytryna, gdzie jej zawartość sięga 0,25 %, ale wszystko to jest niczym wobec fenomenu aceroli, która zawiera ponad 4% witaminy C.

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ