Partner serwisu
04 maja 2015

Polska immunoglobulina weszła na rynek

Kategoria: Z życia branży

W kwietniu do sprzedaży trafiła innowacyjna immunoglobulina ludzka firmy „BIOMED-LUBLIN”. Preparat pod nazwą NANOGY jest pierwszym lekiem wytworzonym w ramach współpracy polskiego przedsiębiorstwa z jego francuskim partnerem.

Polska immunoglobulina weszła na rynek

NANOGY to nazwa handlowa immunoglobuliny ludzkiej normalnej do podawania dożylnego. Lek jest przeznaczony dla osób z silnie osłabionym układem odpornościowym. Może być podawany m.in. pacjentom cierpiącym z powodu złośliwych nowotworów, takich jak szpiczak mnogi, czy przewlekła białaczka limfatyczna.

– Wprowadzenie NANOGY do sprzedaży to przełomowy moment zarówno dla naszej spółki, jak i dla rynku farmaceutycznego w Polsce – mówi Waldemar Sierocki, Prezes Zarządu „BIOMED-LUBLIN” Wytwórni Surowic i Szczepionek S.A. – Jest to pierwszy z pięciu leków osoczopochodnych, w które chcemy zaopatrywać polski rynek, by w przyszłości uniezależnić go od zagranicznych dostaw preparatów tego typu.

Immunoglobulina NANOGY została wyprodukowana z nadwyżek polskiego osocza. W 2011 r. „BIOMED-LUBLIN” kupił 110 tys. litrów tego preparatu w konkursie ogłoszonym przez konsorcjum Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, za zgodą Ministerstwa Zdrowia. Osocze zostało następnie przekazane do francuskiej firmy LFB Biomedicaments, będącej partnerem lubelskiej wytwórni. Pierwsza partia gotowego preparatu NANOGY została dostarczona do „BIOMED-LUBLIN” w lutym tego roku.

Immunoglobulina nie jest jednak jedynym lekiem, wyprodukowanym do tej pory w ramach współpracy pomiędzy lubelską spółką a LFB Biomedicaments. W marcu do „BIOMED-LUBLIN” dostarczono drugi kluczowy preparat osoczopochodny, tj. albuminę ludzką. Została zarejestrowana pod nazwą handlową FORTALBIA. 

– Weszliśmy tym samym w etap cyklicznych dostaw obu kluczowych dla naszej spółki produktów leczniczych. Mamy nadzieje, że również FORTALBIĘ uda nam się sprawnie przeprowadzić przez procedurę dopuszczenia do sprzedaży na polskim rynku  – podkreśla Waldemar Sierocki.

W dalszej perspektywie „BIOMED-LUBLIN” zamierza uruchomić własny, nowoczesny zakład frakcjonowania osocza, poprzez wdrożenie nowatorskiej technologii firmy LFB Biomedicaments. Zlokalizowana w Mielcu fabryka ma samodzielnie wytwarzać innowacyjne leki, takie jak immunoglobulina, albumina oraz czynniki krzepnięcia. Pozwoli to na zagospodarowywanie kolejnych nadwyżek osocza, jakimi dysponują polskie centra krwiodawstwa.

Źródło: Biomed Lublin

Fot.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ