Partner serwisu
08 czerwca 2015

Żelazo elementarne w produktach dla niemowląt i dzieci

Kategoria: Leki roślinne i suplementy diety

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że blisko 700 milionów mieszkańców naszej planety cierpi na niedobór żelaza. Problem ten dotyczy nie tylko krajów słabo rozwiniętych, ale także mieszkańców dużo zasobniejszej Europy czy Stanów Zjednoczonych.

Żelazo elementarne w produktach dla niemowląt i dzieci

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety oraz niemowlęta, małe dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Zbyt późno rozpoznany i nieleczony niedobór żelaza może skutkować trwałymi zaburzeniami rozwoju i prowadzić do niebezpiecznej choroby – niedokrwistości, zwanej także anemią.

W preparatach Innofer i Innofer Baby pomysłodawca poznańskiej firmy - Michał Taisner, założyciel i prezes Smart Pharmy - po raz pierwszy w Polsce zastosował w produktach dla niemowląt i dzieci żelazo elementarne. Ta forma żelaza, od lat produkowana i stosowana na amerykańskim rynku, jest wg badań klinicznych od 30 do 150 razy bezpieczniejsza od soli żelaza, wykorzystywanych w produktach dostępnych do tej pory w polskich aptekach. Dzięki wyjątkowym właściwościom żelaza elementarnego - niezwykle wysokiej zawartości żelaza, przekraczającą 98%, niskiej masie molowej oraz wysokiej biodostępności – można używać go w dużo niższych niż dotychczas dawkach. I co najważniejsze - jest ono dużo lepiej tolerowane przez organizm niż sole żelaza. Nie wywołuje zaparć, bólów brzucha, przebarwień zębów czy czarnych stolców, najczęstszych efektów ubocznych stosowanych dotąd tradycyjnych preparatów.

Produkt Innofer Baby zawiera 1 mg żelaza, a Innofer 2 mg żelaza w 0,1 ml. Dzięki strzykawce można precyzyjnie i  łatwo odmierzyć, a następnie podać pacjentowi dawkę żelaza odpowiednią do indywidualnej masy ciała. Preparaty są odpowiednie także dla alergików i cukrzyków. Nie zawierają białek mleka krowiego, laktozy i glutenu, jak również substancji konserwujących, barwników, sztucznych aromatów i substancji słodzących, a ich smak i zapach jest neutralny.

– Produkty Innofer stwarzają możliwość zastosowania ich przede wszystkim w grupie najbardziej wrażliwych, a zarazem najbardziej potrzebujących pacjentów, jakimi są noworodki urodzone przedwcześnie, a szczególnie dzieci z bardzo małą urodzeniową masą ciała – mówi prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Bardzo korzystne opinie i wyniki badań w przedstawionych publikacjach, a także fakt, że ta postać żelaza została zatwierdzona przez FDA do stosowania w USA, stymulują do wdrożenia preparatów Innofer baby i Innofer do powszechnego stosowania zarówno w profilaktyce, jak i terapii niedoborów tego niezwykle ważnego dla organizmu człowieka pierwiastka.

Smart Pharma to jedna z kilkunastu innowacyjnych spółek powstałych w ostatnich latach w podpoznańskim parku technologicznym YouNick. Poza produktami Innofer firma oferuje na polskim rynku  probiotyk – Diflos, zawierający szczep bakterii LGG (Lactobacillus rhamnosus GG). Preparat w postaci zawiesi doustnej jest produkowany przy użyciu unikatowej technologii mikroenkapsulacji a sam szczep LGG także posiada status GRAS.

Większościowym udziałowcem Smart Pharmy jest jej pomysłodawca - Michał Taisner, przez kilkanaście lat odpowiedzialny za sprzedaż leków i produktów medycznych, głównie dla niemowląt i dzieci. Drugim obok parku inwestorem kapitałowym jest natomiast poznański fundusz inwestycyjny SpeedUp Innovation. Założona pod koniec grudnia 2014 r. Smart Pharma zajmuje się opracowywaniem, produkcją oraz sprzedażą innowacyjnych leków i produktów medycznych, jak również świadczeniem usług na rzecz innych firm z tej branży. Nowe preparaty lecznicze spółki będą powstawać m.in. w BioNick - funkcjonującym na terenie parku technologicznego YouNick nowoczesnym ośrodku usług biomedycznych. Więcej informacji o firmie oraz jej produktach na www.smartpharma.com.pl.

Źródło i fot.: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ