Partner serwisu
13 lipca 2015

Wiceminister zdrowia apeluje: nie bierzcie dopalaczy

Kategoria: Z życia branży

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki i konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej Piotr Burda zaapelowali, aby nie zażywać tzw. dopalaczy. - Nie kupujcie tego, nie jedzcie tych substancji, bo to może zrobić wam olbrzymią krzywdę – mówił wiceminister.

Wiceminister zdrowia apeluje: nie bierzcie dopalaczy

Konsultant krajowy przestrzegł o konsekwencjach zażywania dopalaczy: „Zażycie tego rodzaju substancji poza kilkoma godzinami pobudzenia i agresywności powoduje wielonarządowe uszkodzenia, zablokowanie funkcji nerek i układu nerwowego, zablokowanie i zniszczenie wątroby, a w najgorszym razie zgon”.

Jest to kolejny apel resortu w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnich dniach m.in. w województwie śląskim. Dopalaczami zatruło się tam ponad 70 osób. Część z nich nadal wymaga hospitalizacji. Stan zdrowia chorych jest stabilny.

Radziewicz-Winnicki zapewnił, że sytuacja jest stale monitorowana i trwa identyfikacja substancji, które spowodowały zatrucia. Akcję koordynują służby – głównie policja i prokuratura. Przypomniał, że nowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zakwalifikowała 114 substancji wchodzących w skład dopalaczy jako narkotyki. Sprzedawcy dopalaczy podlegają takim samym sankcjom karnym jak dilerzy narkotyków.

Wiceminister zdrowia: „Chciałbym zaapelować do wszystkich ludzi, żeby nie kupowali dopalaczy, nie używali substancji nieznanego pochodzenia o nieznanym składzie, bo to jest naprawdę śmiertelne niebezpieczeństwo!”

Źródło i fot.: www.mz.gov.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ