Partner serwisu
23 lipca 2015

Wyjaśnienie MZ do artykułu opublikowanego w dzienniku „Fakt”

Kategoria: Z życia branży

W związku z artykułem „Minister nie chce dla emerytów lekarstw za darmo” opublikowanym w „Fakcie”, w którym znalazły się doniesienia o rzekomym utrudnianiu seniorom dostępu do darmowych leków, MZ wyjaśnia, że są to nieścisłe informacje, wprowadzające pacjentów w błąd.

Wyjaśnienie MZ do artykułu opublikowanego w dzienniku „Fakt”

Zgodnie z prawem rząd ma obowiązek przedstawiać stanowisko wobec oficjalnych pozarządowych projektów ustaw. Projekt senatora Jana Rulewskiego, przywołany w artykule, nie został przekazany Ministerstwu Zdrowia w takiej formie. Dokument ten nie jest przedmiotem prac Sejmu (nie jest drukiem sejmowym), więc teza o jego „blokowaniu” jest błędna, a zarzuty – nieprawdziwe. Tym bardziej, że obecnie Ministerstwo analizuje dwa projekty: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 3200) oraz analogiczny projekt senacki (druk nr 555). Rozwiązania zawarte w tych dokumentach są tożsame z propozycjami senatora Rulewskiego (w kwestii darmowych leków dla osób po 75 roku życia, które otrzymują najniższą emeryturę).

Wstępne szacunki skutków finansowych obu projektów przewidują wzrost wydatków NFZ o ok. 230 mln zł rocznie, a nie – o 50 mln zł, jak twierdzi „Fakt”.

MZ podtrzymujemy stanowisko przedstawione przez wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego: „polscy pacjenci, także emeryci, mogą, i nawet powinni, korzystać z tańszych zamienników. Osoba przewlekle chora, płacąc za lek z własnej kieszeni więcej niż 10 zł, powinna wiedzieć, że przepłaca. (…) Często lekarze przepisują starszym ludziom drogie leki, nawet ich o tym nie informując. Tymczasem ten sam preparat pod inną nazwą można kupić taniej.”

Od marca 2014 r. działa specjalna infolinia, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o możliwości zamiany leków oraz poszerzenie i ułatwienie pacjentom dostępu do fachowej informacji na ten temat. Pacjenci mogą dostosować – w całkowicie bezpieczny i zgodny z prawem sposób – farmakoterapię zleconą przez lekarza do swoich możliwości finansowych, wybierając tańsze odpowiedniki leków refundowanych.

Źródło: MZ

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ