Partner serwisu
11 sierpnia 2015

Pociągi medyczne w RPA - często jedyny sposób na dostarczenie leków

Kategoria: Ciekawostki

Pociągi medyczne w Republice Południowej Afryki to często jedyny sposób na dostarczenie lekarstw
i zapewnienie opieki medycznej mieszkańcom odległych zakątków tego kraju. Aby skuteczniej chronić pacjentów i personel przed zakażeniami, pociągi zostały wyposażone w elementy z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

Pociągi medyczne w RPA - często jedyny sposób na dostarczenie leków

Phelophepa w RPA

Pociągi o nazwie Phelophepa I i Phelophepa II należą do fundacji Transnet. Zapewniają one opiekę medyczną mieszkańcom wiejskich terenów w RPA, gdzie nie ma szpitali, a dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. Pociągi przewożą lekarzy, medykamenty, a także pedagogów i terapeutów. Dla mieszkańców małych wsi w RPA taki pociąg to jedyny dostęp do służby zdrowia lub edukacji. Pociągi, które kursują po RPA przez ponad 30 tygodni w roku, docierają do odległych wsi, gdzie zdarza się, że jeden lekarz przypada aż na 5 tysięcy osób. Z akcji korzysta rocznie około 300 000 osób. W celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania infekcji po całym kraju, wagony wyposażono w klamki z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (Cu+).

– Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy regularnym czyszczeniem i dezynfekcją. Tę zaletę posiadają także stopy miedzi, w tym mosiądze i brązy. Miedziane powierzchnie dotykowe likwidują mikroorganizmy, które wywołują infekcje – mówi Michał Ramczykowski z Europejskiego Instytutu Miedzi.

 

 - Do stosowanych przez nas metod kontroli zakażeń dodaliśmy miedź Cu+, tak aby dodatkowo zabezpieczyć naszych pacjentów przed chorobami. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń jest kluczem do naszej działalności, a badania udowodniły, że miedź ma w tym istotny udział – wyjaśnia Shamona Kandia z fundacji Transnet.

Inne kraje

Elementy z miedzi Cu+ stosuje się miejscach publicznych po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów wywołujących infekcje. Afrykańskie pociągi to kolejny przykład zastosowania tej technologii. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze lotnisk w Santiago de Chile oraz w brazylijskim Congonhas. Także stacje chilijskiego metra wyposażono w poręcze z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej, a wewnątrz wagonów metra Valparaiso zamontowano miedziane uchwyty i poręcze. Coraz powszechniejsze staje się też stosowanie miedzi w szpitalach. Swoje oddziały wyposażyły w miedziane elementy francuskie szpitale w Rambouillet i Amiens. W Polsce kompleksową instalację powierzchni dotykowych z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej wykonano na Oddziale Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Do dziś Europejski Instytut Miedzi odnotował w polskich szpitalach ponad 30 niezależnych instalacji z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

Źródło i fot.: informacja prasowa

Więcej: www.cuplus.pl  

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ