Partner serwisu
05 listopada 2015

Selvita: w trzech pierwszych kwartałach br. zysk o 33%

Kategoria: Z życia branży

W okresie od stycznia do końca września 2015 r. innowacyjna spółka biotechnologiczna wypracowała 5,3 mln zł zysku netto, czyli o 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Selvita: w trzech pierwszych kwartałach br. zysk o 33%

Wynik EBITDA sięgnął 7,5 mln zł, co oznacza wzrost o 36 proc. r/r. Przychody wyniosły 38,6 mln zł, a więc o 33 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku.

Na początku listopada Spółka podpisała największy w swojej historii – wart 18,8 mln zł – trzyletni kontrakt (nie wliczając w to potencjalnych kamieni milowych za postępy w badaniach ani ewentualnych tantiemów od sprzedaży w przypadku wprowadzenia leku na rynek), nawiązując z koncernem Merck kolejną współpracę w segmencie innowacyjnym. We wrześniu Selvita poinformowała o przedłużeniu o rok współpracy partneringowej z firmą H3 Biomedicine, co będzie wiązało się z dodatkowym wynagrodzeniem w wysokości 3,9 mln zł. W lipcu Selvita zawarła największy dotychczas – wart 7,1 mln zł – trzyletni kontrakt w segmencie usługowym.

Wypracowane do tej pory w 2015 r. wyniki są efektem konsekwentnej realizacji strategii firmy w obu segmentach oraz wysokiej skuteczności w pozyskiwaniu dotacji.

Przychody netto ze sprzedaży (bez uwzględnienia dotacji) wyniosły w trzech pierwszych kwartałach 27,6 mln zł, co oznacza wzrost o 37 proc. w skali roku. Segment innowacyjny wypracował 11,1 mln zł, czyli o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody segmentu usługowego sięgnęły natomiast 16,5 mln zł i były o 53 proc. wyższe w stosunku do poprzedniego roku. Jednocześnie przychody zrealizowane z dotacji wyniosły 11,0 mln zł, czyli o 23 proc. więcej r/r. Łącznie Spółka wypracowała w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. 38,6 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

- Drugie półrocze obfituje w pozytywne dla akcjonariuszy Selvity wiadomości. W ostatnich dniach podpisaliśmy największy w naszej historii kontrakt partneringowy, nawiązując kolejną współpracę z Merck ─ najstarszym na świecie koncernem farmaceutycznym. Chwilę wcześniej – we wrześniu – przedłużyliśmy strategiczny projekt realizowany z H3 Biomedicine. Na początku lipca natomiast, zawarliśmy największą umowę usługową w historii Selvity. Efekty tych zdarzeń widoczne są już w raporcie za trzeci kwartał, ale będą miały wpływ na wyniki Spółki przede wszystkim w kolejnych okresach – tłumaczy Bogusław Sieczkowski, Wiceprezes Zarządu Selvita S.A.

Wraz z wynikami za trzeci kwartał Spółka opublikowała również aktualny stan zakontraktowania na cały rok 2015, który wynosi obecnie 53,2 mln zł i jest o 29 proc. wyższy od przychodów wypracowanych w 2014 r. oraz o 33 proc. wyższy niż stan backlogu na 2014 r. z listopada ub.r.

– Stan zakontraktowania pokazuje skalę wzrostu, jaki Selvita ma szansę wypracować w 2015 r. Biorąc pod uwagę, że zaprezentowane liczby nie uwzględniają prawie pięciu mln zł przychodów z dotacji, które w wyniku aktywowania kosztów w dwóch najbardziej zaawansowanych projektach nie zostaną wykazane w tegorocznych przychodach można oczekiwać, że Spółka urośnie blisko o połowę – tłumaczy Bogusław Sieczkowski.

W ostatnich miesiącach Selvita otworzyła biura zagraniczne w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii (odpowiednio pierwszy i trzeci największy rynek badań nad nowymi lekami na świecie). Amerykańskie biura Spółki zlokalizowane zostały w regionie Bostonu (Greater Boston Area) oraz regionie San Francisco (San Francisco Bay Area), dwóch największych globalnie ośrodkach koncentracji firm biotechnologicznych. Brytyjska siedziba mieści się w Cambridge, najważniejszym ośrodku biotechnologicznym Wielkiej Brytanii.

Ze względu na rosnący popyt na usługi, Selvita zwiększyła w bieżącym roku już o ponad 300m2 powierzchnię laboratoriów w Krakowie oraz prowadzi intensywne prace prowadzące do otwarcia nowego laboratorium w jednym z polskich miast akademickich.

- W ciągu pół roku chcielibyśmy zwiększyć powierzchnię naszych laboratoriów z obecnych 2 100 do 3 000m2 – mówi Bogusław Sieczkowski.

Źródło i fot.: Selvita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ