Partner serwisu
16 listopada 2015

Rozwija innowacyjny lek i dynamicznie zwiększa sprzedaż dermokosmetyków. Sprawdź, o jaką firmę chodzi

Kategoria: Z życia branży

Biotechnologiczna spółka z NewConnect w pierwszych 9 miesiącach 2015 r. zrealizowała projekty o przełomowym znaczeniu. Pharmena, bo właśnie o tę firmę chodzi, finalizowała II fazę badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym, która zakończyła się ostatecznie w październiku. To pierwsza w historii polska spółka, która doprowadziła badania nad lekiem zza oceanem do tak zaawansowanego etapu. Pharmena aktywnie rozwijała też segment dermokosmetyków, których sprzedaż za trzy kwartały 2015 r. wzrosła o 25% (r/r) do 13,3 mln zł. 

Rozwija innowacyjny lek i dynamicznie zwiększa sprzedaż dermokosmetyków. Sprawdź, o jaką firmę chodzi

Poprawa wyników z działalności dermokosmetycznej jest m.in. efektem wyższej sprzedaży produktów z linii Dermena oraz rozwojem współpracy z sieciami aptecznymi i drogeryjnymi. Firma intensywnie buduje sprzedaż poza krajem, w tym na nowych, strategicznych rynkach zagranicznych. Od początku roku Pharmena nawiązała współpracę z partnerami z krajów Zatoki Perskiej (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt) oraz Dalekiego Wschodu (Korea Południowa).

- Konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję rynkową w obszarze dermokosmetyków. Dzięki innowacyjnej ofercie produktowej, szczególnie w segmencie hair loss, zwiększamy sprzedaż w każdym kolejnym kwartale. Dzięki wysokiej jakości naszych produktów stajemy się coraz bardziej znanym
i rozpoznawalnym dostawcą również na rynkach zagranicznych. Podpisane w tym roku umowy
z zagranicznymi partnerami będą miały pozytywne przełożenie na przychody w przyszłym roku. Ponadto jesteśmy na etapie rozpoczęcia procesu wdrażania kolejnych nowości na rynku krajowym – mówi Konrad Palka, Prezes Pharmena S.A.

Narastająco przychody spółki Pharmena od stycznia do września 2015 r. zwiększyły się o blisko 25 proc., do ponad 13,3 mln zł (wobec 10,6 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej). Zysk operacyjny wzrósł w tym okresie z 1,7 do 2,1 mln zł, czyli o 19 proc., zaś zysk netto wyniósł 1,8 mln zł i był na poziomie porównywalnym do roku ubiegłego.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. na poziomie skonsolidowanym Grupa wykazała stratę operacyjną wynoszącą 0,9 mln zł w porównaniu z 2,6 mln zł straty operacyjnej rok wcześniej, oraz stratę netto na poziomie 1,5 mln zł wobec 2,9 mln straty w analogicznym okresie roku poprzedniego. Poziom skonsolidowanych wyników Spółki jest efektem kosztów w obszarze badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym oraz wydatkami na wdrożenie innowacyjnego suplementu diety OTC.

- W ubiegłym miesiącu zakończyła się II faza badań klinicznych nad lekiem przeciwmiażdżycowym. Jej koniec to milowy krok na drodze do udostępnienia naszego leku pacjentom na całym świecie. Badania nie były przerwane na żadnym etapie i pokazały, że lek nie wywołuje istotnych działań niepożądanych u pacjentów. Obecnie czekamy na ekspertyzy Montreal Heart Institute w jakim stopniu nasze prace zrewolucjonizują leczenie miażdżycy. Na końcowy raport Instytutu, podsumowujący wyniki, musimy poczekać 3-4 miesiące – podkreśla Konrad Palka.

Po tym etapie Pharmena rozpocznie komercjalizację leku, która będzie polegała na negocjacjach
z globalnymi koncernami farmaceutycznymi w sprawie sprzedaży praw do leku lub jego licencjonowania.

Cząsteczka 1-MNA na bazie której powstaje lek, została użyta również w suplemencie diety mającym zastosowanie w profilaktyce miażdżycy. Obecnie Brytyjska Komisja ds. Standardów Żywności (FSA) finalizuje opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu 1-MNA jako składnika żywności. Do tej pory suplement pomyślnie przeszedł wszystkie wymagane badania i oceny.

- Wierzymy, że ostateczna decyzja będzie miała charakter formalny i zapadnie w nadchodzącym miesiącu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w przyszłym roku zobaczymy nasz suplement na półkach polskich aptek. Będzie to przełomowe wydarzenie dla wyników finansowych Pharmeny – zaznacza Konrad Palka.

W przypadku skutecznej komercjalizacji leku oraz wprowadzenia do sprzedaży suplementu, innowacyjny obszar biznesu Pharmeny zacznie generować znaczące przychody, które będą miały
w przyszłości kluczowy, pozytywny wpływ na wyniki finansowe Spółki. Będzie to również przełom
z punktu widzenia osiągnięć polskiej myśli biotechnologicznej. Projekt leku przeciwmiażdżycowego jest pierwszym tego typu realizowanym przez polską firmę na świecie.

Źródło: informacja prasowa

Fot. www.freeeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ