Partner serwisu
18 stycznia 2016

W 2016 r. spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków

Kategoria: Z życia branży

W 2016 r. rynek czeka spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków do 1,1% (z ok. 4% w roku 2015), zarówno na rynku aptecznym jak i szpitalnym – prognozują auorzy raportu DNB Bank Polska i firmy Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech” (listopad 2015).

W 2016 r. spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków

– Spowolnienie to będzie wynikało w głównej mierze z braku wzrostu sprzedaży leków na receptę (Rx), co spowodowane będzie wolniejszym wzrostem rent i emerytur. Z drugiej strony, możemy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży leków OTC (do 3,4%). Tendencja ta będzie pochodną spodziewanego wzrostu średniego wynagro­dzenia i zatrudnienia – mówi Szymon Adamczyk, dyrektor Biura Przemysłu Farmaceutycznego i TMT w DNB Bank Polska SA.

Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że sytuacja w 2016 r. może podlegać zmianom wynikającym z deklaracji nowego premiera rządu RP złożonych w expose o darmowym dostępie do leków dla osób powyżej 75 roku życia.

– Analogiczna zmiana strukturalna, choć działająca w odwrotną stronę, miała miejsce w 2012 r. po wejściu nowej ustawy refundacyjnej, która spowodowała spadek dynamiki sprzedaży leków na receptę o ponad 14 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim – mówi Szymon Adamczyk.

 

Wydatki na farmaceutyki w relacji do wydatków na ochronę zdrowia (%)

Źródło i grafika: informmacja prasowa

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ