Partner serwisu
11 lutego 2016

Ardigen i Selvita dostarczą pionierskie oprogramowanie dla laboratoriów Grupy Enea

Kategoria: Ciekawostki

Regionalny lider w dziedzinie biotechnologii – krakowska Selvita – podpisała umowę, na mocy której wyspecjalizowana w bioinformatyce spółka zależna – firmą Ardigen – wdroży system STARLIMS w laboratoriach Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. To pierwsze wdrożenie tego typu w branży energetycznej w Polsce.

Ardigen i Selvita dostarczą pionierskie oprogramowanie dla laboratoriów Grupy Enea

Ardigen i Selvita dostarczą specjalistyczne oprogramowanie do bezpiecznego gromadzenia, archiwizowania i przeszukiwania danych (LIMS) na potrzeby laboratoriów Enei Wytwarzanie
w Elektrowni Kozienice i Elektrociepłowni Białystok. System pozwoli kompleksowo zarządzać obszarem laboratoryjnym uwzględniając obieg próbki, elektroniczne zeszyty laboratoryjne czy zarządzanie dokumentacją.

Systemy klasy LIMS w obszarach laboratoryjnych, także w energetyce, są standardem na zachodnim rynku. Jesteśmy dumni, że jako pierwsza firma z branży energetycznej w Polsce zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie – mówi Maciej Majewski, Kierownik Wydziału Laboratoriów Chemicznych Enei Wytwarzanie.  – Nowy system skróci czas realizacji badań, zwiększy bezpieczeństwo danych i zminimalizuje ryzyko błędów poprzez szeroką integrację z aparaturą pomiarową i systemami informatycznymi klientów wewnętrznych – dodaje Maciej Majewski.

Realizacja projektu dla Grupy ENEA stanowi dla naszego zespołu informatyków ciekawe wyzwanie. Działając wcześniej przez kilka lat jako pion bioinformatyczny w Selvicie i od kilku miesięcy w barwach Ardigen, zrealizowaliśmy dziesiątki tego typu wdrożeń, ale to jest pierwszym dla branży energetycznej. Biorąc pod uwagę, że żadna inna z polskich grup energetycznych nie korzysta z tak zaawansowanego systemu jak STARLIMS można bez przeszkód stwierdzić, że Grupa Enea wyrasta na lidera profesjonalnego zarządzania w obszarze laboratoryjnym – mówi Sebastian Kwaśny, Wiceprezes Zarządu Ardigen, odpowiedzialny wcześniej jako Członek Zarządu Selvity za usługi bioinformatyczne.

Ardigen dostarcza najbardziej zaawansowane rozwiązania w obszarze profesjonalnej obsługi informatycznej i bioinformatycznej laboratoriów. Firma ma w swoim portfolio dziesiątki wdrożeń w Polsce i Europie Zachodniej, m.in. Francji i Wielkiej Brytanii. Dysponuje unikalnym w skali Europy Środkowo-Wschodniej zespołem ekspertów z międzynarodowym doświadczeniem i znajomością procesów zachodzących w nowoczesnych laboratoriach. Ardigen rozwija nowe usługi w obszarze integracji i przetwarzania dużych zbiorów danych i tworzenia oprogramowania na zamówienie. Firma pracuje nad rozwiązaniami informatycznymi, które będą stanowiły istotne wsparcie dla medycyny spersonalizowanej, szczególnie w obszarze onkologii. Jej ambicją jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w tych obszarach działalności.

W Polsce spółka posiada wyłączność na wdrażanie systemu STARLIMS. W najbliższym czasie firma planuje podpisanie kilku nowych umów wdrożeniowych z wiodącymi w swoich branżach firmami. System STARLIMS został do tej pory wdrożony u ponad 1 100 klientów na całym świecie. Znalazł zastosowanie w wielu branżach, m.in. spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, chemicznej, petrochemicznej, wydobywczej, medycznej, kryminalistycznej.

O ENEA

Enea to jeden z liderów polskiego rynku energetycznego. Należy do grona największych polskich przedsiębiorstw i najsilniejszych marek. Grupa Enea integruje obszary wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii. Sprzedaje blisko 16% energii wykorzystywanej w Polsce, a prawie 8% krajowej produkcji pochodzi z jej elektrowni. Należąca do Enei sieć dystrybucyjna oplata 20% powierzchni kraju i pozwala zagwarantować pewne dostawy energii mieszkańcom północno-zachodniej części kraju. Grupa Enea zatrudnia 15 tys. specjalistów, którzy zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i najwyższą jakość usług blisko 2,5 mln Klientów.

O ARDIGEN

Ardigen jest polską firmą bioinformatyczną należącą do Grupy Kapitałowej Selvita (notowana na GPW, największa innowacyjna firma biotechnologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej; www.selvita.com). Świadczy usługi dla branży farmaceutycznej, medycznej, kosmetycznej i biologicznej. Spółka, której siedziba mieści się w Krakowie, kieruje swoją ofertę na rynek polski i międzynarodowy - przede wszystkim unijny i amerykański.

Wyjątkowe połączenie wieloletniego doświadczenia oraz kompetencji w obszarach biologii i informatyki – w tym budowie oraz wdrożeniach systemów laboratoryjnych - pozwala realizować złożone projekty i rozwijać oryginalne, unikalne w światowej skali usługi i produkty stanowiące istotne wsparcie dla medycyny spersonalizowanej.

Ardigen wykorzystuje najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie informatyczne, oparte m.in. o sztuczną inteligencję (AI), personalizowane metody analizy i interpretacji obszernych zbiorów danych (Big Data, Data Science) oraz chmury obliczeniowe (Cloud Computing).

Więcej informacji: www.ardigen.com

O Selvita S.A.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych
przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne.

Selvita została założona w 2007 r. Obecnie zatrudnia 314 pracowników, w tym 94 z tytułem doktorskim. Główna siedziba Spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie. Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i Regionie San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine, Merck oraz Felicitex Therapeutics.

Selvita od 19 grudnia 2014 r. notowana jest na głównym rynku GPW.

W 2015 r. Selvita otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, a także otrzymała tytuł Rising Star europejskiego rynku kapitałowego w prestiżowym konkursie współorganizowanym przez Federację Europejskich Giełd Papierów Wartościowych i Komisję Europejską.

Źródło: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ