Partner serwisu
19 lutego 2016

Zakaz reklamy aptek - zgodny czy niezgodny z konstytucją?

Kategoria: Prawo

– Stanowisko wyrażone przez Andrzeja Seremeta może mieć  kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania rynku  aptecznego w Polsce. Jest istotne dla wszystkich podmiotów bez względu na formę  własności obecnych na polskim rynku aptek.

Zakaz reklamy aptek - zgodny czy niezgodny z konstytucją?

Od  1 stycznia 2012 r. i wejścia w życie ustawy refundacyjnej obowiązuje  zakaz reklamy aptek wynikający z art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne. I toczy się „bój” na  przeciwstawne argumenty między  aptekarstwem indywidualnym a sieciowym.

W BCC patrzymy na  problem znacznie szerzej .W naszej ocenie  zakaz reklamy i promocji jest zawsze uszczupleniem komunikacji między przedsiębiorcą a zainteresowanym konsumentem – pacjentem. Każdy zakaz reklamy, bez względu na zakres działalności, ogranicza swobodę podmiotu prowadzącego aptekę. Uniemożliwia rozwijania przez apteki (niebędące zwykłym sklepem) dodatkowych usług dla związanych z ofertą dotyczącą zdrowia publicznego. Ogranicza dostęp obywateli do informacji handlowej. Naszym zdaniem  zakaz reklamy aptek i ich działalności ogranicza  sferę wolności rozpowszechniania i pozyskiwania ważnych informacji  dla obywatela.

Podobne argumenty   prezentowaliśmy  także przy wprowadzaniu ustawowego zakazu reklamy  OFE. Wskazywaliśmy, że przy obecnej definicji reklamy OFE , tak samo jak apteki straciły możliwość promowania swojej działalności na zewnątrz. A z chwilą określenia w Narodowym  Programie  Zdrowia na lata 2016 -2020 zadań  z zakresu opieki farmaceutycznej. Stanie się to koniecznością.

Na  koniec przypomnę, że Trybunał Konstytucyjny uznał  zakaz reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych za niezgodny z Konstytucją.

Zaprezentowane przez Prokuratora Generalnego stanowisko stwarza możliwość  podjęcia spokojnej merytorycznej debaty  dotyczącej  zmian w ustawie  Prawo farmaceutyczne w kierunku doprecyzowania przepisów dotyczących reklamy aptek i  reklamy leków a także rynku suplementów diety oraz sprzedaży poza aptecznej leków OTC.

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ