Partner serwisu
07 marca 2016

Bezpłatne leki dla seniorów i nowe zasady refundacji leków sierocych

Kategoria: Z życia branży

W najbliższym czasie w Polsce może wejść w życie szereg zmian prawnych, dotyczących zarówno sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia. Ogółem, w lutym 2016 r. w MZ trwały prace na projektami 21 ustaw – podaje PMR.

Bezpłatne leki dla seniorów i nowe zasady refundacji leków sierocych

Jeszcze w 2016 r. (we wrześniu) ma wejść w życie program bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób po 75. roku życia. Na liście bezpłatnych produktów mają znaleźć się m.in. leki krążeniowe, leki diuretyczne oraz leki stosowane w chorobach reumatycznych. Bezpłatne mają być również opatrunki i paski stosowane przez osoby chore na cukrzycę. Wydatki Ministerstwa Zdrowia na program mają wynieść 564 mln zł w 2017 r.

Od stycznia 2017 r. rozszerzony, o szczepienie na pneumokoki, ma zostać kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych. Szczepienie będzie refundowane dla dzieci w wieku od 2 miesięcy do 19 lat, urodzonych po 31 grudnia 2016 r. (około 370 tys. dzieci rocznie). Również na początku 2017 r. ma zostać wdrożony Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Jedną ze zmian będą nowe zasady refundacji leków sierocych – stosowane ma być podejście egalitarne tzn. że przy składaniu wniosku refundacyjnego zamiast analizy ekonomicznej producenci będą zobowiązani do przedstawienia uzasadnienia ceny. 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada również ustawę o odwróceniu komercjalizacji SP ZOZ, ustawę o badaniach klinicznych (a także wdrożenie rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego jednolitej procedury uzyskiwania pozwolenia na badania kliniczne we wszystkich krajach UE), likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz reformę podstawowej opieki zdrowotnej.  

Informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. Rynek farmaceutyczny i ochrony zdrowia w Polsce 2016.

O PMR

PMR jest ekspertem w dziedzinie badania i analizy rynków ponad 25 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalizujemy się w sektorach: budowlanym, handlu detalicznego, farmaceutycznym, opieki zdrowotnej i ICT. Publikujemy ponad 150 raportów rynkowych i serwisów market intelligence rocznie. Przeprowadzamy konferencje i szkolenia biznesowe, a na indywidulane zamówienie realizujemy usługi doradcze oraz badania rynkowe.

Od 1995 roku pomogliśmy już ponad 500 globalnym korporacjom oraz wielu lokalnym firmom. Oferujemy unikalne połączenie danych, analiz i prognoz rynkowych z bogatym doświadczeniem w branży szkoleniowej, badawczej i konsultingowej. Wykorzystując ten efekt synergii, przekształcamy wiedzę o rynku w praktyczne rekomendacje biznesowe. Przy wsparciu PMR nasi klienci zwiększają udziały rynkowe, z sukcesem wchodzą na nowe rynki oraz optymalizują koszty działalności.

Źródło: PMR

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ