Partner serwisu
26 kwietnia 2016

Rusza kampania społeczna "Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+"

Kategoria: Ciekawostki

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej i OK SENIOR rozpoczynają kampanię społeczną pt. „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+”. Organizatorzy kampanii społecznej proszą wszystkie osoby po 75 roku życia, jak również członków ich rodzin oraz opiekunów, o przesyłanie na adres biuro@oksenior.pl nazw leków, które kupowane są przez seniorów.

Rusza kampania społeczna "Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+"

Ze zgromadzonych danych  zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75 roku życia. Ten głos seniorów z wykazem pożądanych leków organizatorzy przedłożą Ministrowi Zdrowia z nadzieją na uwzględnienie go w pracach nad obwieszczeniem zawierającym wykaz darmowych leków dla tej grupy wiekowej.

Po co powstała ta inicjatywa?

W dniu 21 marca 2016 r. została uchwalona ustawa przyznająca osobom powyżej 75 roku życia uprawnienie do otrzymywania bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ustawa, tworząc podwaliny do przygotowania wykazu darmowych leków, nie określa jednak które konkretnie produkty lecznicze seniorzy otrzymają za darmo. Na publikację tego musimy zatem poczekać nawet kilka miesięcy. Najpóźniej wykaz z darmowymi lekami pojawi się 31 sierpnia 2016 r. Beneficjenci programu, czyli osoby starsze, powinny mieć realny wpływ na zawartość ministerialnej listy darmowych leków.

Jak ma działać inicjatywa „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+” ?

Za pomocą mediów oraz senioralnych organizacji pozarządowych oraz innych organizacji społecznych Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej oraz zespół OK SENIOR nagłaśniają informację, iż tworzą projekt listy leków, które kupowane są przez seniorów, a przy tym stanowią dla ich budżetów domowych znaczne obciążenie. Otrzymane informacje zostaną opracowane i przedstawione Ministrowi Zdrowia z rekomendacją umieszczenia konkretnych produktów na liście. Zakładając, iż Minister Zdrowia tworząc listę leków prawdopodobnie skorzysta z doradztwa eksperckiego – lekarzy prowadzących leczenie osób starszych, KIGS oraz OK SENIOR chcą dołożyć do zebranej eksperckiej wiedzy głos samych seniorów.

Problemy z realizacją ustawy

Większość  osób po 75 roku życia leczy się u lekarzy specjalistów. Zgodnie z ustawą nie będą oni mogli przepisywać darmowych leków 75+. Takie prawo będzie miał jedynie lekarz pierwszego kontaktu. Przykładowo pacjent chory na cukrzycę, który leczy się w poradni diabetologicznej, nie będzie mógł od lekarza diabetologa otrzymać recepty na darmowe leki.  Będzie on musiał po wizycie u lekarza specjalisty udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu rekomendowane przez lekarza specjalistę leki. Jak ma się to odbywać w praktyce? Czy osoba 75 letnia ma zapisywać w swoim notesie nazwy i dawkowanie leku, aby następnie przedstawiać to lekarzowi rodzinnemu? Czy on na bazie tego, co zapamięta lub zapisze pacjent przepisze leki na receptę?

Pomijając niewygodę tej sytuacji, wątpliwości budzi poprawność prowadzenia terapii takiej osoby, która będzie jednoczasowo leczona przez dwóch lub więcej lekarzy, którzy z powodu braku systemu informatycznego łączącego ich praktyki nie będą wiedzieli jakie działania podejmuje czy realizował drugi z lekarzy prowadzących pacjenta. Trudnym jest natomiast założenie, że to sam senior ma prowadzić swoją terapię, zapamiętując ustalenia poczynione przez kolejnych lekarzy.

Kogo dotyczy ustawa?

Zgodnie z danymi GUS w Polsce jest ponad 3 mln osób powyżej 75 roku życia. Dobre działanie ustawy będzie miało zatem wpływ praktycznie na 8 procent naszego społeczeństwa, nie wliczając do tego rodzin czy opiekunów seniorów, którzy będą musieli krążyć pomiędzy lekarzami rodzinnymi, a lekarzami specjalistami.

Mimo, iż ustawę należałoby z perspektywy seniorów ocenić pozytywnie, sam system realizacji uprawnień w niej zawartych może spowodować, że w praktyce tylko nieliczni skorzystają z darmowych leków. Dodając do tego wielką niewiadomą w postaci rzeczywistej zawartości listy darmowych leków oraz znacznych środków, które w 2017 roku mają zostać przeznaczone na sfinansowanie dopłat do leków, KIGS i OK SENIOR postanowiły przygotować propozycję takiej listy leków oraz zwrócić uwagę na konieczność usprawnienia systemu dostępu  do darmowych leków 75+.

Więcej informacji udzielają:

Katarzyna Bondaryk, telefon 720811111, mail:  k.bondaryk@kigs.org.pl
Marzena Rudnicka, telefon 509586510, mail: marzena.rudnicka@kigs.org.pl

Źródło: informacja prasowa

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ