Partner serwisu
16 maja 2016

Selvita rozwija się znacznie szybciej niż zapowiadała

Kategoria: Z życia branży

Budżet rozwojowy największej innowacyjnej firmy biotechnologicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wynosi prawie 90 mln zł do 2020 r. Przychody segmentu usługowego Selvity wzrosły w pierwszym kwartale o 66 proc. r/r, a więc ponad dwa razy więcej od zapowiadanej na 2016 r. dynamiki.

Selvita rozwija się znacznie szybciej niż zapowiadała

Dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym i pozyskanym dotacjom, krakowska spółka szybciej rozwija nowe projekty innowacyjne, które w przypadku komercjalizacji będą miały istotny wpływ na wyniki w kolejnych okresach. Stan zakontraktowania na 2016 r. wynosi 42,4 mln zł i implikuje wysoką dynamikę wzrostu działalności komercyjnej Spółki.

Przychody Grupy sięgnęły w pierwszym kwartale 13,4 mln zł i były o 11 proc. wyższe niż rok wcześniej (dla przychodów komercyjnych, a więc nie zawierających dotacji, było to odpowiednio 11,4 mln zł oraz 36 proc. dynamiki). Skonsolidowany wynik EBITDA wyniósł w tym okresie ponad 1,4 mln zł* wobec prawie 1,9 mln zł rok wcześniej. Zysk netto przekroczył 0,6 mln zł*, podczas gdy w 2015 r. było to ok. 1,3 mln zł.

W pierwszym kwartale najszybciej rozwijał się segment usług. Przychody segmentu sięgnęły 7,0 mln zł i były o 66 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, natomiast zysk operacyjny wyniósł ponad 0,5 mln zł i był o 165 proc. większy w skali roku.

- Dzięki wypracowanej renomie oraz konkurencyjnym na tle Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych cenom, popyt na świadczone przez Selvitę usługi dynamicznie rośnie. Dużą rolę odgrywają tu nasze biura zagraniczne. Pomimo jednorazowych wydatków związanych z ich uruchomieniem oraz stałych kosztów utrzymania, segment wygenerował niemal trzykrotnie lepsze wyniki operacyjne niż rok temu – tłumaczy Bogusław Sieczkowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy i znaczący akcjonariusz Selvity.

W związku z rosnącym popytem na usługi, w całym 2015 r. powierzchnia laboratoriów Selvity wzrosła o połowę, do 2700 m2, a w 2016 r. o kolejne 100 m2.  W lutym tego roku Spółka podpisała umowę dzierżawy laboratoriów w Poznaniu, gdzie w trzecim kwartale planuje otworzyć drugi ośrodek produkcyjny, którego powierzchnia wyniesie na początek 500 m2. W samym 2016 r. zatrudnienie w Grupie wzrosło o 40 osób, do 338 pracowników.

Przychody segmentu innowacyjnego wyniosły w pierwszych trzech miesiącach tego roku 3,9 mln zł i były o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Jednocześnie zysk operacyjny segmentu przekroczył nieznacznie 0,2 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2015 r. było to 0,8 mln zł.

- Podczas oferty publicznej w grudniu 2014 r. zapowiadaliśmy, że będziemy intensywnie inwestowali w projekty innowacyjne, które kryją w sobie największy potencjał wzrostu wartości dla akcjonariuszy Selvity. Od tego czasu pozyskaliśmy ponad 60 mln zł dotacji na badania, lewarując w ten sposób ponad trzykrotnie środki pozyskane z emisji. Pozwoliło nam to w ciągu niespełna półtora roku niemal czterokrotnie zwiększyć liczbę naukowców zaangażowanych we własne projekty badawcze. Mają one zapewnić Selvicie duże zyski w kolejnych latach – wyjaśnia Bogusław Sieczkowski. - Biorąc pod uwagę posiadane środki pieniężne, budżet rozwojowy Selvity do 2020 r. wynosi niemal 90 mln zł ­– dodaje.

Wraz z raportem za pierwszy kwartał Spółka opublikowała również aktualny stan zakontraktowania na cały rok 2016. Backlog komercyjny (nie zawierający dotacji) wynosi 32,4 mln zł** i jest o 39 proc. wyższy od stanu zakontraktowania na 2015 r. zaraportowanego w maju ub.r.*** (wzrost portfela zamówień w przypadku samego segmentu usługowego wynosi 78 proc.). Ujmując dotacje, stan zakontraktowania wynosi obecnie 42,4 mln zł** i jest o 13 proc. wyższy  niż rok wcześniej.

O Selvicie

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne.

Selvita została założona w 2007 r. Obecnie zatrudnia 338 pracowników, w tym ok. 1/3 z tytułem doktorskim. Główna siedziba Spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie. Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i Regionie San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine, Merck oraz Felicitex Therapeutics.

Więcej informacji: www.selvita.com

Źródło i fot.: Selvita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ