Partner serwisu
23 maja 2016

Ardigen dostarcza rozwiązania bioinformatyczne dla wschodzącej gwiazdy rynku biotech z San Francisco

Kategoria: Ciekawostki

Ardigen S.A., bioinformatyczna spółka-córka giełdowej Selvity, podjęła współpracę z EpiBiome, amerykańską firmą specjalizującą się w precyzyjnej inżynierii mikrobiomu, rozwijającą terapie medyczne, będące alternatywą dla leczenia antybiotykami. Na podstawie podpisanej umowy Ardigen dostarczy zaawansowane rozwiązania bioinformatyczne oraz usługi z zakresu rozwoju oprogramowania, których celem będzie poprawa jakości analiz.

Ardigen dostarcza rozwiązania bioinformatyczne dla wschodzącej gwiazdy rynku biotech z San Francisco

EpiBiome wykorzystuje zintegrowane podejście do zwalczania chorób zakaźnych w medycynie i rolnictwie. Dzięki sekwencjonowaniu i zastosowaniu rozwiązań bioinformatycznych, amerykańska firma identyfikuje patogenne bakterie oraz zmiany w mikrobiomie (czyli mikroorganizmach skupionych w jednym środowisku), które mogą prowadzić do rozwoju chorób. Zakres współpracy z Ardigen koncentruje się na pracach nad algorytmami i bazami danych służącymi do identyfikacji bakterii, a jej celem jest poprawa jakości wykonywanych analiz.

- Ardigen jest dla nas wielkim wsparciem. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, zarówno z ich kompetencji  technicznych, jak i zaangażowania oraz dokładności. Ich zakres wiedzy oraz umiejętności technicznych obejmuje szeroki obszar biotechnologii i informatyki, od twardej optymalizacji algorytmów bioinformatycznych i obsługi genomowych baz danych, po budowę interfejsów sieciowych  umożliwiających dostęp do danych – mówi dr Bruno Marchon, Dyrektor ds. Technicznych w EpiBiome.

EpiBiome jest dynamiczną i działającą w bardzo perspektywicznym obszarze firmą, zlokalizowaną w Południowym San Francisco, jednym z największych na świecie ośrodków biotechnologicznych. W ostatnich latach firma otrzymała wiele wyróżnień. W 2014 r. światowy lider rynku urządzeń do sekwencjonowania genomu – Illumina – zainwestował w EpiBiome, jako w jeden z trzech start-upów działających w obszarze genomiki. Rok później firma wygrała w jednym z programów rozwojowych Johnson & Johnson i uzyskała wsparcie koncernu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości współpracy z tak dynamiczną i inspirującą firmą jak EpiBiome. Jestem przekonany, że zbudujemy trwałą i udaną współpracę pomiędzy naszymi firmami – podsumowuje Janusz Homa, Prezes Ardigen.

EpiBiome jest jednym z pięciu klientów, których Ardigen pozyskał w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Krakowska spółka współpracuje m.in. z Uczelnią Harvarda oraz jedną z dużych europejskich firm farmaceutycznych.

- Dziesiątki spotkań, jakie odbyliśmy w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych i Europie jednoznacznie potwierdzają, że bioinformatyka jest dziś jednym z najgorętszych obszarów biznesowych. Wskazują na to formułowane przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne potrzeby, a także rynkowe transakcje – tłumaczy Janusz Homa. – Nie mam wątpliwości, że jako Ardigen jesteśmy w stanie skutecznie konkurować na globalnym rynku bioinformatycznym – dodaje.

O EpiBiome

EpiBiome specjalizuje się w badaniach mikrobiomów – mikroorganizmów skupionych w określonym środowisku, zarówno w faunie, jak i florze. Misją firmy jest tworzenie nowych, zatwierdzonych przez FDA, terapii do zwalczania chorób zakaźnych u ludzi oraz w rolnictwie, eliminujących konieczność stosowania antybiotyków. EpiBiome wdraża specyficzne podejście, oparte na fagach, które eliminują groźne bakterie.

Więcej informacji: www.epibiome.com

 O Ardigen S.A.

Ardigen jest polską firmą bioinformatyczną należącą do Grupy Kapitałowej Selvita. Świadczy usługi dla branży farmaceutycznej, medycznej, kosmetycznej i biologicznej. Spółka, której siedziba mieści się w Krakowie, kieruje swoją ofertę na rynek polski i międzynarodowy - przede wszystkim unijny i amerykański.

Wyjątkowe połączenie wieloletniego doświadczenia oraz kompetencji w obszarach biologii i zaawansowanej informatyki pozwala realizować złożone projekty i rozwijać oryginalne, unikalne w światowej skali usługi i produkty stanowiące istotne wsparcie dla medycyny spersonalizowanej.

Ardigen wykorzystuje najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie informatyczne, oparte m.in. o sztuczną inteligencję (AI), personalizowane metody analizy i interpretacji obszernych zbiorów danych (Big BioData, Data Science) oraz chmury obliczeniowe (Cloud Computing).

Więcej informacji: www.ardigen.com

O Selvita S.A.

Selvita (notowane na GPW) jest największą w Europie Środkowo-Wschodnie innowacyjną firmą biotechnologiczną. Działa w obszarach odkrywania i rozwoju oryginalnych leków - przede wszystkim onkologicznych - oraz świadczy usługi badawczo-rozwojowe.

Selvita została założona w 2007 r. Obecnie zatrudnia 338 pracowników, w tym ok. 1/3 z tytułem doktorskim. Główna siedziba Spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie. Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i Regionie San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine, Merck oraz Felicitex Therapeutics. W segmencie usług wykonuje prace badawcze na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i chemicznych z całego świata, w tym 7 z 10 największych globalnych koncernów farmaceutycznych.

Więcej informacji: www.selvita.com

Źródło: informacja prasowa

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ