Partner serwisu
13 czerwca 2016

Przychodzi baba do lekarza

Kategoria: Ciekawostki

Kościotrup, karetka, parawan, a za nim happeningi rodem z kawałów przychodzi „baba do lekarza” – w ten lekki i przystępny sposób studenci kierunków medycznych w całej Polsce uczyli się, jak rozmawiać z pacjentami. Przez ostatnie tygodnie, przy współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA, prowadzona była akcja Naukowej Fundacji Polpharmy pod zabawną nazwą „Weź się lecz”. 

Przychodzi baba do lekarza

W maju i czerwcu na uniwersytetach, kolegiach i wydziałach medycznych w całym kraju, studenci uczyli się właściwego postępowania z pacjentem i umiejętnego zachęcania do świadomego i odpowiedzialnego leczenia. To duży problem, ponieważ Polacy chętnie leczą się na własną rękę, nie przestrzegają zaleceń, niesystematycznie biorą leki i często przerywają kurację np. antybiotykami zaraz po ustąpieniu uciążliwych objawów. Naukowa Fundacja Polpharmy wspólnie ze studenckim stowarzyszeniem IFMSA, zorganizowała akcję „Weź się lecz”, która miała zwrócić uwagę na ten problem.

W ramach kampanii  „Weź się lecz” od 9 maja do 9 czerwca po Polsce krążył specjalnie oznakowany samochód imitujący karetkę. Na terenie uniwersytetów, kolegiów i wydziałów medycznych prowadzone były wykłady i happeningi z udziałem animatorów wcielających się w role pracownika służby zdrowia i pacjenta. Animatorzy prowadzili modelowe rozmowy z pacjentami. W specjalnie zaaranżowanej scenerii pokazywali, jak skutecznie zachęcać pacjentów  do systematycznego leczenia i szczerej komunikacji z lekarzem, farmaceutą czy pielęgniarką. Studenci uczyli się np. jak powinni prowadzić rozmowę i jak mogą pomagać pacjentom w rozwiązywaniu problemów związanych z zaleconą terapią. Na zakończenie rozwiązywali test konkursowy, w którym nagrodą jest wyjazd na konferencję do Lizbony.

„Weź się lecz” to ważna i potrzebna kampania, bo Polacy nie należą do łatwych pacjentów. Badania pokazują, że szczególnie chętnie leczymy się na własną rękę, często w ogóle nie chodzimy na wizyty lekarskie lub nie stosujemy się do zaleceń. Sami modyfikujemy dawki leków i nie bierzemy do końca antybiotyków. „Weź się lecz” ma nauczyć przyszłych lekarzy, farmaceutów i pielęgniarki sposobów rozmowy i wpływania na prawidłowe zachowania pacjentów.

-  Jest wiele prostych metod, dzięki którym pacjentom można ułatwić systematyczne, a zatem – bardziej skuteczne leczenie. Dzięki ich zastosowaniu lekarze, pielęgniarki i farmaceuci mogą wykorzystać swój cenny czas bardziej efektywnie, bowiem łatwiej i szybciej będą mogli osiągnąć u swoich pacjentów cele terapii - mówi prof. Przemysław Kardas z I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Fanpage akcji na FB: https://www.facebook.com/konkurswezsielecz

Źródło: Polpharma

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ