Partner serwisu
22 czerwca 2016

Dr Piotr Lassota prezesem zarządu Blirt SA

Kategoria: Ludzie farmacji

Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej z dniem 1 lipca Zarząd Blirt SA będą tworzyć: dr Piotr Lassota jako prezes zarządu Spółki oraz Witold Grabysz jako wiceprezes zarządu ds. badań i rozwoju.

Dr Piotr Lassota prezesem zarządu Blirt SA

Blirt SA – Biolab Innovative Research Technologies, firma badawczo – rozwojowa prowadząca działalność w zakresie biotechnologii medycznej i farmaceutycznej, w związku z rozwojem prowadzonych projektów, zmienia skład Zarządu i Rady Nadzorczej. Założyciele firmy Prezes Zarządu Jerzy Milewski oraz Pierwszy Wiceprezes Zarządu Marian Popinigis, będący jednocześnie akcjonariuszami Spółki, złożyli rezygnację z pełnienia dotychczasowych funkcji, przechodząc do Rady Nadzorczej.

Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej z dniem 1 lipca 2016 roku na stanowisko Prezesa Zarządu został powołany dr Piotr Lassota, mający wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie w zarządzaniu, budowie i prowadzeniu działów R&D na rynku amerykańskim i europejskim dla największych koncernów farmaceutycznych, między innymi takich jak: Novartis, American Cyanamid czy Wyeth. 

W efekcie, zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej z dniem 1 lipca Zarząd Blirt SA będą tworzyć: dr Piotr Lassota jako Prezes Zarządu Spółki oraz Witold Grabysz jako Wiceprezes Zarządu ds. Badań i Rozwoju.

Zmiany w organach Spółki to ważny krok w rozwoju naszej firmy i wdrażaniu strategii dalszego rozwoju. Znając dokonania naukowe i doświadczenie biznesowe Pana Piotra Lassoty, cieszę się, że wesprze on Blirt swoją wiedzą, profesjonalizmem i umiejętnościami, które zdobywał m.in. w mekce biotechnologii, czyli na rynku amerykańskim. Jego doświadczenie i wiedza doskonale wpisują się w potrzeby Blirt na obecnym etapie rozwoju firmy – mówi Marian Popinigis, założyciel Blirt SA nowo mianowany członek Rady Nadzorczej.

Cieszę się z nominacji i nowych wyzwań, które przede mną stoją. Blirt to spółka, która poza usługami prowadzi szereg interesujących projektów badawczo-rozwojowych. Dwóch kandydatów na lek wspieranych przez fundusze unijne oraz płyn do transplantologii to projekty, które w związku z rozwojem badań nad nimi wymagają nowej wiedzy i nowego podejścia. Wierzę, że moja wiedza i doświadczenie przyczynią się do dalszego rozwoju Blirt – dodał dr Piotr Lassota, nowo mianowany Prezes Zarządu Blirt SA

Doktor Piotr Lassota

Ma ponad 30-letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej, w rozwoju leków onkologicznych zarówno małocząsteczkowych jak i leków biologicznych. Specjalizuje się w obszarze. Jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobył tytuł Doktora Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
W Sloan - Kettering Institute for Cancer Research w Nowym Jorku, odbywał staż podoktorski. Od roku 1987 pracował w Stanach Zjednoczonych. Od roku 1992 związany jest z branżą farmaceutyczną i rozwojem nowych leków.

Ma ponad 15-letnie doświadczenie w rozwoju produktów od konceptu do etapu badań klinicznych dla wiodących, amerykańskich koncernów farmaceutycznych takich jak: American Cyanamid, Wyeth, and Novartis.

W latach 1997-2006 pracował w Novartis Pharmaceuticals Corporation, gdzie pełnił m.in. funkcje Dyrektora Zarządzającego obszaru terapii onkologicznych. W latach 2006-2010 pełnił funkcję Wiceprezesa w firmie biotechnologicznej Caliper Life Science. Od 2010 do 2013 pełnił funkcję CSO, szefa R&D, Członka Zarządu Polpharma S.A. oraz Członka Zarządu Fundacji Naukowej w Polpharma S.A. W Polpharmie tworzył jednostkę biotechnologiczną.

Pod koniec roku 2013 powrócił do USA w celu kontynuowania pracy nad badaniami i rozwojem nowych leków. W 2013 roku założył także spółkę Dominus Consulting, a w roku 2014 Dominus Kinetic, w których pełni funkcję Prezesa Zarządu.

W okresie ostatnich trzech lat Piotr Lassota pełnił funkcję Prezesa Zarządu DEREQ Pharma Sp. z o.o., Prezesa Zarządu FCBiotech S.A., Prezesa Zarządu Biokinektica S.A. oraz Członka Rady Nadzorczej BioSeed Sp. z o.o. Doradza także oraz zarządza amerykańskim biurem BioVirtus Reserach Sites specjalizującej się we wczesnych fazach badań klinicznych.

PROJEKTY BADAWCZO-ROZWOJOWE

Blirt prowadzi 3 projekty R&D:

Projekt leku przeciwgrzybiczego  BLR 091 (pochodne amfoterycyny B opracowane pod kierunkiem profesora Edwarda Borowskiego). Projekt jest na etapie wczesnych badań przedklinicznych, pod nazwą „Badania przedkliniczne i kliniczne kandydata na innowacyjny lek w terapii inwazyjnych grzybic układowych” został rekomendowany do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wartość dofinansowania projektu to 10,3 mln zł.

Projekt leku przeciwnowotworowego - realizowany jest przez spółkę BS-154 Sp. z o.o. (powołaną przez Blirt SA i Agencję Rozwoju Pomorza) jako Lidera oraz współwykonawców: BLIRT S.A., Instytut Farmaceutyczny i Politechnikę Gdańską Wydział Chemiczny, jest na etapie badań przedklinicznych. Wprowadzono plan dalszych badań, które docelowo umożliwią wejście z projektem do fazy badań klinicznych. Obecnie prowadzone są badania pod kątem działania przeciwnowotworowego jak i immunostymulującego.

Projekt innowacyjnego płynu II generacji do transplantacji narządów – w pierwszym kwartale 2016 r. podpisana została umowa na produkcję kontraktową płynu do transplantacji ze szwedzką firmą APL. Zainicjowano transfer technologii do skali przemysłowej oraz rozpoczęto produkcję serii pilotażowej płynu.

Źródło: Blirt

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ