Partner serwisu
12 lipca 2016

Innowacyjna metoda leczenia chorych z chorobą wieńcową

Kategoria: Z życia branży

Firma Abbott uzyskała zezwolenie Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na wprowadzenie do sprzedaży w USA bioresorbowalnego stentu Absorb, który tym samym staje się pierwszym tego typu komercyjnie dostępnym wyrobem medycznym do stosowania w leczeniu pacjentów z chorobą wieńcową.

Innowacyjna metoda leczenia chorych z chorobą wieńcową

Stent Absorb jest jedynym w pełni rozpuszczalnym stentem zatwierdzonym do stosowania
w leczeniu choroby wieńcowej, na którą cierpi 15 milionów chorych w USA, i która w dalszym ciągu stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie, pomimo postępów w leczeniu na przestrzeni ostatnich dekad.

Podczas gdy tradycyjne stenty są wykonane z metalu, stent Absorb firmy Abbott wykorzystuje naturalnie rozpuszczalny materiał, podobny do tego, który stosuje się w rozpuszczalnych szwach. Po spełnieniu swojej funkcji, polegającej na poszerzeniu światła zwężonej miażdżycowo tętnicy oraz przyspieszonym „gojeniu się” leczonego fragmentu naczynia, Stent Absorb ulega całkowitemu[2] rozpuszczeniu - w ciągu 2 do 3 lat od implantacji. Dla porównania - stenty metalowe są implantami trwałymi, które ograniczają ruch naczynia poprzez „uwięzienie” tętnicy na resztę życia pacjenta.

– Bioresorbowalny stent Absorb to znaczący krok naprzód w leczeniu choroby wieńcowej – mówi prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum.  – Ta nowatorska technologia przekonuje zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów, głównie za sprawą innowacyjnej konstrukcji oraz znaczących efektów klinicznych. Rezygnacja z zastosowania metalu umożliwia leczonej tętnicy powrót do swojej naturalnej postaci oraz funkcji, redukuje ryzyko zatorów związanych ze stentami metalowymi. Całkowite wchłonięcie stentu Absorb w ścianie naczynia kilka lat po implantacji oznacza też lepszy dostęp do innych form leczenia – gdyby u danego pacjenta zaszła taka konieczność – dodaje prof. Dudek.

Firma Abbott zamierza oferować stent Absorb szpitalom w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od ośrodków kardiologii interwencyjnej, które brały udział w badaniach klinicznych tego innowacyjnego rozwiązania.

– Naszym celem jest wspieranie ludzi na całym świecie w ich dążeniu do lepszego, pełniejszego i zdrowszego życia – powiedział Deepak Nath, Senior Vice President, Abbott Vascular. – Bioresorbowalny stent Absorb przynosi pacjentom cierpiącym na chorobę wieńcową natychmiastową ulgę, bez potrzeby skazywania ich na stały implant metalowy. Rozpuszczalny stent zapewnia ponadto komfort psychiczny i pomaga powrócić do codziennego życia bez konieczności ciągłej troski o wszczepiony stent metalowy. Cieszymy się, że wprowadzając stent Abosrb, możemy spełniać obietnice złożone naszym pacjentom w USA – podkreśla Nath.

W badaniach klinicznych ABSROB III prowadzonych na całym świecie bioresorbowalny stent Absorb wykazał porównywalne efekty kliniczne do wiodącego stentu metalowego firmy Abbott uwalniającego lek o nazwie Xience™. W grupie około 2 tys. pacjentów w USA uczestniczących w badaniu, którym wszczepiono rozpuszczalny stent Absorb, zaobserwowano po roku zbliżony odsetek zdarzeń niepożądanych (w tym zgon z przyczyn sercowych, zawały serca w stentowanym naczyniu czy rewaskularyzację naczynia uprzednio stentowanego - łącznie określanych mianem niepowodzenia w obrębie leczonej zmiany) w porównaniu z pacjentami, którym wszczepiono metalowy stent Xience.

Stent firmy Abbott, sprzedawany pod nazwą handlową Absorb GT1 Vascular Scaffold (BVS) (system bioresorbowalnego rusztowania naczyniowego), jest obecnie dostępny w ponad 100 krajach, w tym w USA. Dotychczas zastosowano go w leczeniu ponad 150 tys. osób z chorobą wieńcową na całym świecie. W Polsce stent Absorb jest stosowany od 2012 roku. Dzięki staraniom lekarzy kardiologów Absorb został zaimplantowany ośmiu tysiącom polskich pacjentów. Obecnie produkt oczekuje na decyzję AOTM, co jest warunkiem koniecznym, aby był refundowany i tym samym – stosowany u większej liczby pacjentów.

 

[2] Pozostają jedynie dwie pary markerów platynowych.

 

Źródło: agencja Weber Shandwick

Źródło fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ