Partner serwisu
21 lipca 2016

Pharmena: 1-MNA ma nie tylko przeciwmiażdżycowe funkcje

Kategoria: R&D

Biotechnologiczna spółka Pharmena opublikowała wyniki II fazy badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym opartym na opatentowanej substancji czynnej 1­MNA, z których wynika, że obniża ona istotnie statystycznie markery stanu zapalnego u pacjentów z dyslipidemią. 

Pharmena: 1-MNA ma nie tylko przeciwmiażdżycowe funkcje

Programy zaprezentuj przemysłowi farmaceutycznemu

W oparciu o uzyskane wyniki badań, Pharmena opracowała stosowne programy badawcze w obszarze chorób sercowo-naczyniowych oraz w reumatoidalnym zapaleniu stawów, które wkrótce zostaną zaprezentowane przemysłowi farmaceutycznemu. 

Dalszy rozwój projektu

Przedstawione przez Spółkę wyniki w obszarze przeciwzapalnym i przeciwmiażdżycowym potwierdzają wysoką skuteczność dla zastosowania leku 1-MNA i stanowią punkt wyjściowy do dalszego rozwoju projektu. Istotnie wpływają na redukcję markerów stanu zapalnego, które są odpowiedzialne za rozwój zmian miażdżycowych oraz ostrych incydentów wieńcowych u człowieka tj. hsCRP oraz TNF-alpha, niezależnie od uzyskanego wpływu na profil lipidowy. Wskazany proces odgrywa niezwykle istotną rolę i staje się celem terapeutycznym zarówno w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, jak również w przypadku chorób zapalnych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Crohna, czy łuszczyca.

- Opublikowane wyniki badań, prowadzone w ramach II fazy, uzyskane w kwietniu tego roku, świadczą o istotnych możliwościach potencjalnego zastosowania naszego leku 1-MNA w zakresie chorób zapalnych i sercowo-naczyniowych.  Badania wykazały, że nasz lek w sposób skuteczny redukuje główne markery stanu zapalnego powodujące m.in. groźne choroby wieńcowe i jednocześnie jest bezpieczny - jego przyjmowanie nie powoduje efektów ubocznych w odróżnieniu do innych, powszechnie stosowanych terapii na rynku. Opracowaliśmy programy badawcze dotyczące obszarów, w których uzyskaliśmy pozytywne wyniki i zamierzmy je przedstawić koncernom farmaceutycznym – mówi Konrad Palka Prezes Pharmena S.A.

Wyniki

Kluczowym kryterium kwalifikacji pacjentów do badania był poziom trójglicerydów (TG), którego wartość przewyższała dopuszczalne normy. W zakresie parametrów zapalnych badanie wykazało, że u pacjentów przyjmujących ustaloną dawkę leku TRIA-662 (1-MNA) obniżono istotnie statystycznie poziom dwóch głównych markerów: hsCRP i TNF-alpha o odpowiednio 16 proc. i 9 proc. W stosunku do placebo te wartości wyniosły odpowiednio 17 proc. i 14 proc. Przy czym u pacjentów z najwyższym poziomem wyjściowych TNF-alpha, lek TRIA-662 obniżał istotnie poziom tego markeru aż o 20 proc., natomiast w odniesieniu do placebo o 29 proc. W przypadku działania leku na profil lipidowy wskazane wartości były stosunkowo niższe. Jednocześnie badanie wykazało, że w grupie pacjentów przyjmujących 1-MNA nie stwierdzono istotnych działań niepożądanych, lek był bezpieczny i dobrze tolerowany.

Co dalej?

Pharmena w oparciu o wyniki badań II fazy opracowała programy badawcze dotyczące obszarów, w których działanie leku 1-MNA wykazało pozytywne rezultaty, tj. obszar chorób sercowo-naczyniowych, jak również chorób zapalnych. Wartość światowego rynku w tych obszarach szacowana jest na kilkadziesiąt mld USD i stanowi istotny potencjał dla docelowego zastosowania cząsteczki 1­MNA w terapiach medycznych.   

źródło: Pharmena
fot. 12rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ