Partner serwisu
12 sierpnia 2016

Pharmena podsumowuje udany II kwartał

Kategoria: Z życia branży

Na uwagę zasługuje wzrost efektywności sprzedaży. Rentowność sprzedaży w okresie kwiecień – czerwiec 2016 r. wyniosła 12,09 proc. wobec 9,43 proc. w poprzednim roku.

Pharmena podsumowuje udany II kwartał

Pharmena S.A. – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna – osiągnęła w drugim kwartale 2016 r. 4,4 mln zł jednostkowych przychodów ze sprzedaży, co stanowi wzrost o 9 proc. w ujęciu rocznym. Spółka wypracowała w tym samym okresie 0,52 mln zł jednostkowego zysku operacyjnego, osiągając wzrost na poziomie 34 proc. r/r i 0,43 mln zł jednostkowego zysku netto (wzrost o 72 proc. r/r).

- Intensywne działania marketingowe, szczególnie przeprowadzenie kampanii reklamowej linii Dermena oraz zaległej akcji promocyjnej w wiodącej sieci aptek, rozszerzenie oferty produktowej, realizacja strategii rozwoju na rynkach zagranicznych oraz utrzymywanie dyscypliny kosztowej, to kluczowe czynniki, dzięki którym Pharmena zanotowała wzrosty w II kwartale – mówi Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A.

Na uwagę zasługuje wzrost efektywności sprzedaży. Rentowność sprzedaży w okresie kwiecień – czerwiec 2016 r. wyniosła 12,09 proc. wobec 9,43 proc. w poprzednim roku.

Narastająco w pierwszych dwóch kwartałach 2016 r. przychody ze sprzedaży z głównej działalności Pharmeny wyniosły 7,12 mln zł wobec 8,31 mln zł w roku ubiegłym. Zysk z działalności operacyjnej i zysk netto wyniosły odpowiednio 0,76 mln zł i 0,59 mln zł wobec 1,52 mln zł i 1,39 mln zł. Raportowane wyniki jednostkowe za I półrocze to efekt braku akcji promocyjnej w I kwartale, która ostatecznie została rozpoczęta pod koniec II kwartału.

- Mamy zaplanowane nowe działania promocyjne w obszarze dermokosmetyków, które powinny mieć wpływ na wyniki III kwartału” – powiedział Prezes.

Na poziomie Grupy, w II kwartale 2016 r. zanotowano skonsolidowaną stratę w wysokości 0,22 mln zł. Jest ona skutkiem poniesienia kosztów związanych z prowadzeniem badań II fazy nad lekiem 1-MNA. Wartość tych kosztów z kwartał na kwartał jest coraz niższa.

Spółka w ostatnim miesiącu opublikowała wyniki badań nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym opartym na opatentowanej substancji czynnej 1­MNA, z których wynika, że obniża ona istotnie statystycznie markery stanu zapalnego u pacjentów z dyslipidemią. W oparciu o uzyskane wyniki badań, Pharmena opracowała stosowne programy badawcze w obszarze chorób sercowo-naczyniowych oraz w reumatoidalnym zapaleniu stawów i przygotowuje się do zaprezentowania ich wkrótce przemysłowi farmaceutycznemu. Wartość światowego rynku w obszarze przeciwzapalnym i przeciwmiażdżycowym szacowana jest na kilkadziesiąt mld USD i stanowi istotny potencjał dla docelowego zastosowania cząsteczki 1­MNA w terapiach medycznych.

Źródło: informacja prasowa

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ