Partner serwisu
19 sierpnia 2016

Branża paliwowa apeluje do Ministra Zdrowia w sprawie pozaaptecznej sprzedaży leków

Kategoria: Z życia branży

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, zrzeszająca główne podmioty branży paliwowej w Polsce, skierowała na ręce Ministra Zdrowia p. Konstantego Radziwiłła list, w którym wyraziła zaniepokojenie doniesieniami prasowymi na temat prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia prac nad ograniczeniem sprzedaży leków bez recepty poza aptekami – w tym na stacjach paliw.

Branża paliwowa apeluje do Ministra Zdrowia w sprawie pozaaptecznej sprzedaży leków

– "W Polsce działa około 6700 stacji paliw (z czego ponad 3 tys. pod logami firm członkowskich POPiHN), stanowiących ważny element sieci dystrybucji bezpiecznych medykamentów pierwszej potrzeby. Mimo to organizacja nie została zaproszona do udziału w pracach nad nowymi rozwiązaniami" – czytamy w komunikacie prasowym POPiHN.

Według Organizacji: "Na stacjach oferowane są leki stosowane w doraźnym leczeniu takich dolegliwości, jak ból głowy czy zęba. Z możliwości zakupu na stacjach korzysta wielu kierowców i pasażerów, a także okolicznych mieszkańców, zwłaszcza w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Sprzedaż leków bez recepty w takich lokalizacjach stanowi realizację prawa pacjentów do możliwie szybkiego i bezproblemowego dostępu do leków. Ma to szczególne znaczenie w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy. Utrudnienia w dostępie do podstawowych leków dla osób będących w drodze i szukających szybkiego i bezpiecznego rozwiązania na swoje dolegliwości mogą mieć też negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego".

Sprzedaż leków bez recepty stanowi nikły procent obrotu aptecznego i nie wpływa na sytuację ekonomiczną aptek. Z drugiej strony, POPiHN uważa, że wprowadzenie zakazu czy też ograniczeń w tym zakresie może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie podmiotów, prowadzących stacje paliw. – "Marże w obrocie paliwami pozostają na niskim poziomie. Sprzedaż towarów pozapaliwowych – w tym leków – pozwala na utrzymywanie cen paliw na relatywnie niskim poziomie, a czasami wręcz na utrzymanie małych, lokalnych stacji paliw. Wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie niewątpliwie będzie skutkowało wzrostem kosztów prowadzenia stacji paliw – ze wszelkimi tego konsekwencjami" – czytamy w komunikacie.

POPiHN podkreśla również, że personel stacji paliw jest odpowiednio przeszkolony w zakresie przechowywania i ekspozycji leków bez recepty – wielu operatorów stacji paliw włączyło się do akcji „Czytaj ulotki leków”.

Jak wynika z doniesień prasowych, rozwiązania, nad którymi trwają prace, są – zdaniem POPiHN – na tyle restrykcyjne, że mogłyby doprowadzić do wyeliminowania sprzedaży leków ze stacji paliw. Ze względu na znaczenie tego asortymentu dla naszych sieci POPiHN apeluje o podjęcie dialogu i włączenie organizacji do konsultacji przedmiotowego projektu.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego

Jest związkiem pracodawców, reprezentującym przedsiębiorstwa zapewniające 100% produkcji rafineryjnej, 81% obrotu hurtowego paliwami ciekłymi, 60% obrotu detalicznego paliwami, 100% transportu rurociągowego produktów naftowych, 95% zdolności magazynowych produktów naftowych w Polsce, a także zdecydowaną większość rynku olejów smarowych.

Źródło: informacja prasowa POPiHN

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ