Partner serwisu
31 sierpnia 2016

Dynamiczny wzrost Selvity w pierwszej połowie roku

Kategoria: Nowoczesny zakład

Selvita, największa innowacyjna firma biotechnologiczna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wypracowała w pierwszej połowie 2016 r. 22,7 mln zł przychodów komercyjnych (nie uwzględniających dotacji), czyli o 31 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Dynamiczny wzrost Selvity w pierwszej połowie roku

Głównym motorem wzrostu Spółki był segment usług, którego przychody sięgnęły 14,9 mln zł, co oznacza 69 proc. wzrostu r/r. Wyniki te są głównie efektem inwestycji w utworzone w ostatnich kwartałach biura zagraniczne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spółka kontynuuje dynamiczny rozwój w segmencie innowacyjnym. Backlog na 2016 r. jest o 25 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku 2015.

Przychody ogółem, a więc po uwzględnieniu dotacji, wyniosły w pierwszej połowie 2016 r. 28,3 mln zł, a więc o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Selvita wypracowała 0,3 mln zł netto*, wobec 3,3 mln zł w analogicznym okresie 2015 r. Wyniki Spółki determinowane były w istotnym stopniu inwestycjami w rozwój biur zagranicznych oraz nowe programy innowacyjne.

- Segment usług osiągnął w pierwszym półroczu dynamikę wzrostu przychodów na poziomie 69 proc. r/r. Tak istotny wzrost skali biznesu jest przede wszystkim efektem inwestycji w biura w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zwiększone koszty sprzedaży zagranicznej wpłynęły na rentowność usług w minionym półroczu, jednak stanowią podstawę do dalszego wzrostu segmentu usługowego – tłumaczy Bogusław Sieczkowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy i znaczący akcjonariusz Selvity.

Segment usługowy krakowskiej firmy wypracował w pierwszym półroczu 14,9 mln zł, czyli o 69 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jednocześnie Selvita konsekwentnie koncentruje swoje działania na rozwoju segmentu innowacyjnego. We flagowym projekcie firmy – SEL24 – miał miejsce istotny przełom związany ze złożeniem w kwietniu br. wniosku IND (ang. Investigational New Drug) o wydanie zgody na rozpoczęcie badań klinicznych do amerykańskiego regulatora – FDA (ang. Food and Drug Administration, Agencja Żywności i Leków) – którego efektem jest wydana w sierpniu pozytywna decyzja.

- Dopuszczenie SEL24 do badań klinicznych jest dla nas prawdziwym kamieniem milowym. Nie tylko implikuje wzrost komercyjnej wartości tego konkretnego projektu, ale uwiarygadnia całą Spółkę w oczach kontrahentów i inwestorów – tłumaczy dr Krzysztof Brzózka, Wiceprezes i Dyrektor Naukowy Selvity.

W pierwszym półroczu Selvita prowadziła również intensywne negocjacje, których efektem pod koniec lipca było założenie wspólnie z Epidarex Capital – wiodącym branżowym funduszem typu venture capital, którego strategicznym udziałowcem jest koncern farmaceutyczny Eli Lilly – nowej spółki biotechnologicznej Nodthera Limited, która skupi się na odkrywaniu i rozwoju innowacyjnych inhibitorów inflamasomu NLRP3. Związek wykazuje potencjał w leczeniu takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Alzheimera, czy choroby nowotworowe.

Jednocześnie Spółka prowadzi intensywne prace nad rozwojem kolejnych innowacyjnych projektów.

- Mamy mocną pozycję gotówkową i cały czas generujemy zyski. Jednocześnie pozyskujemy istotne środki z grantów. Dlatego też intensywnie inwestujemy w badania nad kolejnymi programami, których wartość rośnie wraz z etapem rozwoju. Za kilka lat – wzorem SEL24 – mogą być gotowe do wprowadzenia do badań klinicznych – tłumaczy dr Krzysztof Brzózka.

Przychody segmentu innowacyjnego wyniosły w okresie styczeń-czerwiec 2016 r. 6,5 mln zł wobec 7,1 mln zł rok wcześniej.

Od początku 2016 r. Selvita pozyskała ponad 70 mln zł dotacji do zrealizowania do 2020 r., których głównym przedmiotem jest rozwój przedkliniczny i kliniczny kolejnych projektów innowacyjnych. W pierwszym półroczu przychody w tytułu dotacji wyniosły 7,3 mln zł wobec 5,7 mln zł rok wcześniej.

Wraz z wynikami za pierwsze półrocze Selvita opublikowała stan zakontraktowania na cały 2016 r. Aktualny backlog wynosi 55,9 mln zł** i jest wyższy o 32 proc. od stanu z maja br. oraz o 25 proc. wyższy od stanu zakontraktowania w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

* Nie licząc księgowych kosztów programu motywacyjnego

** Backlog nie zawiera kwoty 861 tys. zł, stanowiącej przychody z dotacji przewidziane do ujęcia w bilansie równolegle do aktywowanych kosztów prac rozwojowych

Źródło: informacja prasowa

Fot. Selvita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ