Partner serwisu
28 października 2016

Radziwiłł: zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe

Kategoria: Z życia branży

Zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe - powiedział w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podczas konferencji minister i komisarz KE Vytenis Andriukaitis zaszczepili się przeciw grypie.

Radziwiłł: zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe

Radziwiłł podkreślał, że grypa jest chorobą niebezpieczną, która może skończyć się śmiercią.

– Niestety, mimo że istnieje bardzo dobra ochrona przed grypą, jaką jest szczepienie, to tylko 3,4 proc. Polaków korzysta ze szczepienia - powiedział.

Zwrócił uwagę, że odsetek ten od lat nie wzrasta mimo prowadzonych akcji społecznych.

Minister podkreślał, że koszty szczepienia są niewielkie w porównaniu z tymi, jakie może generować choroba.

– Jeśli chodzi o choroby wirusowe, a grypa nią jest, to szczepienie jest nie tylko najlepszym, ale w zasadzie jedynym narzędziem walki z tą chorobą - dodał.

Minister wskazywał, że konieczna jest lepsza edukacja personelu medycznego i podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie szczepień.

Mówiąc o skuteczności szczepień minister zaznaczył, że dowody naukowe w tym zakresie nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

– Ci, którzy w to wątpią po prostu błądzą, ci którzy zniechęcają do szczepień robią coś, co jest społecznie szkodliwe. Potrzebny jest wspólny front przeciw temu irracjonalnemu, niepotrzebnemu i szkodliwemu ruchowi - zaznaczył.

Przypomniał, że resort przygotowuje rozwiązania, które pozwolą na objęcie refundacją również te szczepionki, które nie są obowiązkowe. Zaznaczył zarazem, że szczepionka przeciw grypie jest na tyle tania, że jej zakup dla większości osób nie powinien być problemem. Zapewnił też, że resort nadal pracuje nad projektem, dzięki któremu szczepieniami przeciw pneumokokom będą objęte wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 r.

Podczas konferencji minister wraz z komisarzem zaszczepili się przeciwko grypie. Wcześniej, zgodnie z zasadami, zostali przebadani.

O szczepieniach przeciwko grupie sezonowej powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej zagrożone grypą i jej powikłaniami, czyli te, które cierpią na choroby przewlekle, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzyca. Powinny szczepić się także dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 65. roku życia. W Wielkiej Brytanii szczepieniom tym poddaje się 70 proc. emerytów, podczas gdy w Polsce - jedynie 16 proc.

Źródło: PAP
fot.: 123rf

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ