Partner serwisu
10 listopada 2016

Maszyny będące TRENDY

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Oczekiwania konsumentów co do formy produktu gotowego i opakowania bezpośredniego wymuszają na producentach konieczność posiadania urządzeń elastycznych, wydajnych, wielozadaniowych, prostych w obsłudze i wyposażonych w systemy kontroli procesu i archiwizacji danych. Jakie maszyny odpowiadają tym trendom?

Maszyny będące TRENDY

Śledząc ciągły rozwój urządzeń produkcyjnych w przemyśle farmaceutycznym, często zastanawiamy się, co jest „siłą napędową” udoskonaleń wprowadzanych w urządzeniach. Czy ich producenci sami wdrażają pewne rozwiązania, które spowodują, że wzrośnie sprzedaż urządzeń produkcyjnych, czy głównym bodźcem do zmian są klienci – firmy farmaceutyczne, które chcą produkować więcej, taniej i szybciej, ale zachowując wszelkie standardy farmaceutyczne? Obserwując kierunki rozwoju największych graczy na rynku, w zakresie produkcji urządzeń do przemysłu farmaceutycznego, można znaleźć kilka wspólnych podstaw zmian w urządzeniach:

  • optymalizacja przezbrojeń i regulacji,
  • wdrażanie rozwiązań pozwalających na precyzyjne regulacje i powtarzalność pracy urządzeń (serwomotory),
  • tworzenie kompaktowych urządzeń, które mają ogromne możliwości, a zajmują bardzo mało miejsca,
  • tworzenie dedykowanych i kastomizowanych rozwiązań,
  • opomiarowanie urządzeń i możliwość identyfikacji wad jakościowych produktu na etapie procesu produkcyjnego, jak i autodiagnostyki samego urządzenia. 

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej punkty, widać jednoznacznie, że nie jest to nic innego jak wymagania użytkowników, które producenci chcą spełniać i spełniają.


Przezbrojenia i regulacje – „sieroty procesu produkcyjnego”

Są to dwa etapy każdego procesu wytwórczego, których nikt nie chce mieć i każdy widzi w nich tylko problemy. W istocie tak jest, że są to strategiczne elementy produkcji, od których zależy, czy wydajność, jakość i praca urządzenia będzie właściwa. Trendy obserwowane w tym przypadku to przede wszystkim rozwiązania pozwalające na skrócenie czasów przezbrojeń poprzez eliminowanie użycia kluczy do przezbrojeń, zastosowanie rozwiązań cyfrowych i zautomatyzowanych do regulacji nastaw i makroprzezbrojenia elementów. Co to takiego są makroprzezbrojenia? To zmiany elementów formatowych, które są zabudowane na stałe na większym elemencie urządzenia produkcyjnego. W takim przypadku przezbrojenie polega na wymianie makroelementu i braku konieczności regulacji. Przykładem może być zastosowanie stołu z zabudowanymi na stałe matrycami w tabletkarce wobec starego rozwiązania z osobną wymianą i regulacją każdej matrycy. Skracamy czas przezbrojenia i regulacji? Oczywiście! Należy jednak pamiętać, że makroelementy muszą być takiej wielkości, aby jeden człowiek mógł je samodzielnie zamontować. Dlatego stół w tabletkarce jest podzielony na trzy części, które z łatwością można samodzielnie wymienić.

Cały artykuł opublikowano w numerze 4-5/2016 magazynu „Przemysł Farmaceutyczny”

Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ