Partner serwisu
28 marca 2017

Czy pacjenci znajdują leki w aptekach?

Kategoria: Ciekawostki

Ponad połowa Polaków doświadczyła sytuacji, w której ich lek nie był dostępny w aptece – wynika z badania portalu GdziePoLek.pl i Fundacji My Pacjenci. Preferowanym przez pacjentów rozwiązaniem problemu jest możliwość sprawdzenia w internecie, która apteka dysponuje poszukiwanym lekiem, lub zamówienia go wcześniej.

Czy pacjenci znajdują leki w aptekach?

GdziePoLek.pl we współpracy z Fundacją My Pacjenci przeprowadził badanie dotyczące doświadczeń Polaków z dostępnością leków w aptekach. Wykonawcą badania był Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. 

Głównym celem badania było zdiagnozowanie, jak licznej grupy pacjentów odwiedzających apteki dotyka problem braku poszukiwanego leku, przez co zmuszeni są odwiedzić aptekę ponownie lub szukać preparatu w innych lokalizacjach.

Pytanie: Proszę pomyśleć o doświadczeniach z zakupami leków w aptekach w ostatnim roku. Jak często spotkał się Pan/Pani z sytuacją, gdy któregoś z leków nie było i musiał Pan/Pani wrócić do apteki później lub szukać w innych aptekach?

Wykres przedstawia odpowiedzi pacjentów, którzy odwiedzali apteki przynajmniej raz na pół roku

Spośród regularnie kupujących w aptekach ponad połowa spotkała się z badanym problemem. Co szósty respondent nie mógł zakupić swojego leku w połowie przypadków lub częściej.  

Dla oceny skali zjawiska warto wiedzieć, jak wielu Polaków regularnie kupuje w aptekach.

Ilu dorosłych Polaków regularnie odwiedza apteki?

Ogółem 82 proc. dorosłych respondentów odwiedza apteki przynajmniej raz na 3 miesiące, a ponad 90 proc. jest w aptece przynajmniej raz na pół roku. Ponad połowa kupuje w aptekach raz w miesiącu lub częściej.

Pytanie: Proszę wybrać jedną odpowiedź, która najlepiej pasuje do Pana/Pani kontaktów z aptekami

Częstotliwość odwiedzania aptek zwiększa się wraz z wiekiem. W przypadku osób starszych, jest to widoczne szczególnie wśród kobiet. 

Pytanie: Proszę wybrać jedną odpowiedź, która najlepiej pasuje do Pana/Pani kontaktów z aptekami, według grup wiekowych

Patrząc na miejsce zamieszkania, częstotliwość korzystania z aptek wśród mieszkańców miast powyżej 250 tys. mieszkańców oraz mniejszych jest podobna.

Wśród innych analizowanych czynników, fakt bycia beneficjentem programu 500+ nie przekładał się na częstsze wizyty w aptekach. Udział beneficjentów 500+ w grupie pacjentów najczęściej odwiedzających apteki był wręcz poniżej średniej. 

W jaki sposób rozwiązać problem braku dostępności leków w aptekach?

Spośród kilku pomysłów na ułatwienie dostępu do brakujących leków, respondenci mogli wybrać jedną najbardziej preferowaną. Dostępne opcje widoczne są na wykresie poniżej.

Pytanie: Które z podanych rozwiązań byłoby według Pana/Pani najwygodniejszym rozwiązaniem dla zakupu trudno dostępnych leków - proszę wybrać jedną odpowiedź

Wykres przedstawia odpowiedzi pacjentów, którzy odwiedzali apteki przynajmniej raz na pół roku

Najbardziej pożądana okazała się możliwość sprawdzenia w internecie, która apteka posiada poszukiwany lek, żeby zakupić go od ręki. Dzięki temu ułatwieniu pacjent od razu może udać się do placówki dysponującej jego lekiem i znajdującej się w dogodnej dla niego lokalizacji, na przykład blisko domu czy pracy.  

Drugie miejsce zajęła opcja, w której pacjent zamawiałby przez internet lek w wybranej aptece, a następnie odbierał go po zrealizowaniu zamówienia przez hurtownię.  

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszył się pomysł dowozu leku z apteki za dodatkową opłatą, co funkcjonuje na przykład na rynku niemieckim.

Kolejność preferencji nie zmienia się w zależności od stopnia, w jakim pacjent zetknął się z problemem braku dostępności leków. Wśród osób, które najczęściej muszą krążyć pomiędzy aptekami, opcja sprawdzenia wcześniej ich stanów wydaje się mieć relatywnie większą przewagę.  

Popularność opcji dowozu leków za dodatkową opłatą nie wzrasta znacząco w grupie pacjentów z dużych miast ani wśród osób najlepiej zarabiających. W żadnych z tych grup opcja ta nie awansuje z ostatniej pozycji. 

 

 

Źródło.: gdziepolek.pl

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ