Partner serwisu
17 maja 2017

"Apteka dla Aptekarza" w Estonii: ocena po dwóch latach

Kategoria: Z życia branży

Jak podaje portal gdziepolek.pl., w Estonii od 2015 roku obowiązuje bardziej radykalna wersja „Apteki dla Aptekarza”, która wymusza przejęcie przez farmaceutów w okresie pięciu lat wszystkich aptek.

"Apteka dla Aptekarza" w Estonii: ocena po dwóch latach

Regulacje dotyczące struktury własnościowej aptek w Estonii są bardziej restrykcyjne niż te znajdujące się w nowelizacji Prawa farmaceutycznego. W Polsce zmiany w prawie zakładają, że tylko farmaceuta (lub spółka farmaceutów) będzie mógł otrzymać pozwolenie na prowadzenie apteki. Estoński rząd, w ramach wdrożonej 20 marca 2015 roku reformy, określił, że do 1 kwietnia 2020 roku wszystkie zezwolenia, w tym te wydane przed reformą, muszą przejść w ręce farmaceutów. Podobne rozwiązanie przyjęto na Węgrzech, jednak tam rząd stworzył nawet specjalny fundusz, w celu finansowego wsparcia farmaceutów przejmujących apteki.

Farmaceuta w Estonii nie może ponadto kontrolować więcej niż 4 aptek. Dodatkowo ustawa wprowadziła też zakaz pionowej integracji pomiędzy podmiotami detalicznymi i hurtowymi.

W momencie wejścia w życie zmian rynek estoński był już na bardziej zaawansowanym etapie konsolidacji, niż obecnie ma to miejsce w Polsce. Około 50 proc. aptek było bezpośrednio własnością 4 największych sieci, w dużej mierze powiązanych z dystrybutorami hurtowymi. Około 120 aptek z wszystkich 500 pozostawało własnością farmaceutów, w większości w małych miastach i na terenach wiejskich.

Portal gdziepolek.pl podczas rozmowy z Karin Alamaa-Aas – szefową Estońskiej Izby Aptekarskiej, zapytał, czy nastąpiły istotne zmiany cen leków lub inne problemy dla pacjentów.

Jest możliwe, że ceny spadną, gdy wzrośnie konkurencja. Gdy na rynku zostaje kilka dominujących, powiązanych z hurtowniami sieci, tak jak u nas w Estonii, ceny wzrastają.  Po zmianach ceny regulowane oczywiście się nie zmieniły, bo nie mogły, a pozostałe leki często mają niższe ceny w indywidualnych aptekach. Na koniec dnia, to pacjenci odnoszą korzyści ze zmian. Głównym powodem ograniczeń własnościowych oraz zakazu integracji pionowej jest zabezpieczenie niezależności farmaceutów. Etyka zawodowa farmaceutów, którzy są właścicielami, prowadzi do bardziej zrównoważonego podejmowania decyzji, podczas gdy apteki będące własnością nie-farmaceutów są zorientowane głównie na zysk - odpowiedziała Karin Alamaa-Aas.

 

 

Źródło: gdziepolek.pl

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ