Partner serwisu
18 maja 2017

Badania genetyczne to przyszłość reumatologii

Kategoria: Ciekawostki

Jak podaje portal medexpress.pl., podczas ich rozmowy z prof. Brygidą Kwiatkowską z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, profesor stwierdziła, że w Polsce liczba pacjentów leczonych biologicznie jest jedną z najmniejszych w Europie.

Badania genetyczne to przyszłość reumatologii

Portal medexpress.pl zapytał profesor Brygidę Kwiatkowską jak wygląda obecnie dostęp pacjentów do leków biologicznych:

W Polsce liczba pacjentów leczonych biologicznie jest jedną z najmniejszych w Europie. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszy powód to wskazania do leczenia biologicznego, które są wskazaniami zalecanymi przez NFZ, i które stanowią bramkę kwalifikującą pacjentów o bardzo aktywnej postaci chorób zapalnych. Druga sytuacja to leczenie, które jest wyprzedzającym leczenie biologiczne. Pacjenci bardzo często źle są leczeni lekami tradycyjnymi i nie można ich zakwalifikować do leczenia biologicznego, mimo że jest aktywny proces. Chociażby niedostateczne dawki, które są wymagane do leczenia, aby udowodnić, że one nie są skuteczne i starać się o leczenie biologiczne - stwierdziła profesor.

Czy wykorzystanie badań genetycznych może wspomóc leczenie pacjentów?

To ewidentnie przyszłość w reumatologii. Reumatologia opiera się na różnych zaburzeniach immunologicznych. W związku z tym, jeżeli będziemy wiedzieli jaki układ genetyczny pacjenta pozwala na dobrą reakcję na dane leki i brak objawów niepożądanych, bo jest to choroba przewlekła czyli do końca życia, jakie leczenie będzie najskuteczniejsze, to jesteśmy w stanie na podstawie potwierdzonych badań genetycznych dobrać lek nie z godnie z ich kolejnością zalecaną większości, tylko z tym, co genetyka nam mówi o danym pacjencie czyli indywidualnie dla pacjenta osiągając minimum efektów niepożądanych i maksimum efektów pozytywnych - odpowiedziała Brygida Kwiatkowska.

Źródło: medexpress.pl

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ