Partner serwisu
23 maja 2017

Obalamy mity na temat farmaceutów

Kategoria: Ciekawostki

Czy za okienkiem w aptece zawsze stoi farmaceuta? Na czym dokładnie polega praca aptekarza? Gdzie można spotkać magistra farmacji? Z odpowiedziami na te pytania wiąże się szereg stereotypów, którymi owiany jest zawód farmaceuty. Poznaj 4 najczęściej powtarzane mity i dowiedz się prawdy o farmaceutach.

Obalamy mity na temat farmaceutów

Mit 1. Farmaceuta to niedoszły lekarz

Ten krzywdzący stereotyp obecny jest już na etapie studiów. Wśród studentów krąży opinia, że osoby, które nie dostały się na kierunek lekarski albo stomatologię, jako zastępstwo wybierają farmację. Natomiast według raportu Badania na grupie zawodowej farmaceutów, wykonanego przez Biostat na zlecenie Gedeon Richter, dla ponad 70% spośród badanych farmaceutów, to zainteresowania i pragnienie rozwoju w tej dziedzinie były motywacją do wyboru kierunku kariery. Farmaceuta to trudny zawód, który wymaga ciągłego doskonalenia się, otwartości na nowości i drugiego człowieka oraz dużej dozy empatii.

Mit 2. Aptekarz jest jak sprzedawca

Apteka nie jest sklepem z lekami, ale placówką ochrony zdrowia. Farmaceuta wydaje leki na bardzo poważne dolegliwości i do jego obowiązków należy sprawdzenie, czy dany preparat nie wchodzi w niepożądane interakcje z innymi lekami, wypisanymi przez lekarza. Zgodnie z prawem, tylko farmaceuta ma prawo wydawać leki z grupy leków odurzających, psychotropowych oraz bardzo silnie działających. Jednak realizacja recept i sprzedaż leków to tylko część obowiązków farmaceuty, który wybrał pracę w aptece. Jakie jeszcze są jego zadania? W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z wydawanymi lekami, to on zobligowany jest do kontaktu i rzetelnego wyjaśnienia każdej dyskusyjnej kwestii z lekarzem. Poza tym, farmaceuta wytwarza leki recepturowe, uzupełnia dokumentację, ale także przyjmuje dostawy i porządkuje leki w magazynie. W aptekach powinna także funkcjonować opieka farmaceutyczna. Niestety, nie każda placówka może sobie na to pozwolić. Jednak jeśli w danym miejscu jest świadczona taka usługa, to realizują ją magistrzy farmacji. Czym jest opieka farmaceutyczna w praktyce? To możliwość konsultacji z farmaceutą przyjmowanych leków, sprawdzenia interakcji między nimi, otrzymania porady w związku z problemem, z którym się zgłaszamy. Pamiętajmy więc, że praca farmaceuty w aptece wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjentów – nie można go więc sprowadzać do roli sprzedawcy.

Mit 3. W aptece pracują wyłącznie farmaceuci

Faktycznie, w aptece pracują farmaceuci,  ale nie tylko. Spotkamy tam jeszcze m. in. techników farmacji i pomoc apteczną. Technik farmacji głównie sporządza i wydaje leki, jednak w ograniczonym zakresie. Rolą pomocy aptecznej jest przede wszystkim utrzymanie czystości w aptece, na zapleczu oraz dbałość o narzędzia aptekarskie. Pacjent, który odwiedza aptekę, nie zastanawia się nad tym, kto go obsługuje. Oceniając osobę stojącą za pierwszym stołem, pamiętajmy, że niekoniecznie musi to być farmaceuta, a co za tym idzie, nie zawsze musi znać odpowiedź na nasze pytanie. Jednak zawsze na terenie apteki powinien być dostępny magister farmacji, dlatego, jeśli potrzebujemy pomocy, mamy prawo poprosić o konsultację.

Mit 4. Po farmacji jest się aptekarzem

Dyplom magistra farmacji stwarza różnorodne możliwości pracy. Apteka jest tylko jedną z nich. Farmaceuta może pracować w instytucjach zajmujących się zdrowiem publicznym (np. w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, inspektoratach farmaceutycznych, hurtowniach farmaceutycznych), w firmach farmaceutycznych przy produkcji i opracowywaniu składu leków, w działach kontroli jakości, rejestracji produktów leczniczych, medycznych czy market access, ale także w marketingu i public relations. Wiedza farmaceutów jest również pożądana na uczelniach i w jednostkach badawczych. Studenci farmacji mogą obrać więc różnorodne ścieżki kariery, z których każda pozwala na rozwój w nieco innym kierunku. Co ciekawe, okazuje się, że często nie mają świadomości szerokiego wachlarza możliwości. Specjalnie z myślą o wspieraniu młodych ludzi powstał projekt „RECEPTA na sukces w farmacji”. W ramach programu już od 3. lat na wybranych uczelniach medycznych w Polsce organizowane są bezpłatne spotkania, podczas których studenci rozwijają swoje kompetencje miękkie, a także dowiadują się, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie jako absolwenci.

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: 123rf.com

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ