Partner serwisu
12 czerwca 2017

Różne kształty opakowań i szybkie przezbrojenie produkcji? To możliwe

Kategoria: Pakowanie

– Dla firm produkcyjnych istotne są dwa aspekty: żeby maszyna była łatwa w obsłudze i szybka w przezbrojeniu oraz to, by mogła obsłużyć różne kształty opakowań i zamknięć – mówi Adam Dybaś, Key Account Manager w firmie Unilogo.

Różne kształty opakowań i szybkie przezbrojenie produkcji? To możliwe

Więcej opakowań = więcej wyzwań

Dla naszych klientów –największym problemem jest duża różnorodność opakowań i fakt, że czasem wręcz z dnia na dzień dowiadują się, co będą produkować. Chęć odpowiadania na zmieniające się potrzeby rynku wymaga od nich bycia elastycznym. Dla tych firm bardzo istotne są więc dwa aspekty: żeby maszyna, czyli cała linia nalewająca, zamykająca i etykietująca, była bardzo łatwa i szybka w przezbrojeniu oraz to, by mogła obsłużyć wiele różnych kształtów opakowań i butelek – mówi Adam Dybaś, Key Account Manager w firmie Unilogo.

Najnowszym urządzeniem produkowanym przez Unilogo jest robot, który  automatycznie, bez użycia części formatowych, jest w stanie posortować, podać i zamknąć każdy rodzaj nakrętki (szczególnym wyzwaniem do tej pory były triggery).

Kamera 3D i robot typu delta

Koszt zakupu sortownika dla jednego formatu zamknięć typu trigger to około 80-100 tys. euro. W fabrykach stosowanych jest kilka rodzajów korków, pompki w różnych rozmiarach oraz szereg standardowych korków płaskich. Realny koszt wszystkich sorterów do stosowanych zamknięć może wynieść łącznie nawet 200-300 tys. euro. Problemem nie jest tylko wysoki koszt zakupu kilku sorterów (i miejsce ich magazynowania), ale również czas. Przezbrajanie maszyn, tak aby współpracowały z różnymi sortownikami (każdy do innej nakrętki) jest przede wszystkim bardzo czasochłonne.

Wcześniej wyglądało to tak, że dla zamknięć typu trigger (pompka) czy standardowych korków, potrzebował oddzielnych sortowników. My zaproponowaliśmy rozwiązanie, które jest bardzo uniwersalne i pozwoli obsłużyć każdy rodzaj zamknięcia na jednym zrobotyzowanym sortowniku. Zastosowaliśmy układ oparty o kamerę 3D i o robota typu delta, który rozpoznaje kształt zamknięcia i podaje je do zakręcarki – tłumaczy Adam Dybaś.

Firma Unilogo zaprezentowała swoje rozwiązania na międzynarodowych targach InterPack w Dusseldorfie. Materiał powstał na podstawie rozmowy przeprowadzonej na stoisku firmy. Firma Unilogo dostarcza dedykowane urządzenia: nalewarki, zakręcarki i etykieciarki oraz kompletne linie produkcyjne. Cały proces projektowania, produkcji i montażu odbywa się w zakładzie firmy w Piasecznie.

Opracowanie, fot. Adam Wita

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ