Partner serwisu
25 lipca 2017

Ile Polacy wydają na leki bez recepty?

Kategoria: Z życia branży

Według portalu polskieradio.pl, Polacy chętnie leczą się sami i sięgają po leki dostępne bez recepty. W ubiegłym roku wydali na nie prawie 12 miliardów złotych. Najczęściej kupowane są preparaty na przeziębienie, dermokosmetyki, leki przeciwbólowe, poprawiające trawienie oraz suplementy diety.

Ile Polacy wydają na leki bez recepty?

Jak podaje polskieradio.pl, Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz powiedział, że szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie leków przeciwbólowych. Często zdarza się, że pacjenci przyjmują kolejny lek przeciwbólowy o innej nazwie, bo poprzedni nie działa, a zawiera on te same substancje czynne, w związku z czym jest olbrzymie ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych i toksycznych.

Dużym problemem jest też równoczesne stosowanie wielu leków przepisanych przez lekarza i tych kupowanych samodzielnie w aptece - dodała doktor Iza Książek, wicedyrektor z Narodowego Instytutu Leków.

Nie wszyscy są świadomi, że zwiększając liczbę przyjmowanych leków, zwiększamy ryzyko wystąpienia interakcji, co może się objawiać problemami gastrycznymi, a nawet poważnym zatruciem.

 

Cały artykuł dostępny na stronie polskieradio.pl

 

Źródło: polskieradio.pl

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ