Partner serwisu
28 lipca 2017

Z przerwą, ale bez przerwy - czyli o sposobach na zwiększenie dostępności linii pakujących

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Wprowadzenia elementów buforujących najlepiej jest zrobić na samym początku inwestycji, ale jest to również możliwe na każdym etapie życia linii produkcyjnej. Dodatkowe 44 zmiany w roku z tytułu wdrożenia buforowania i opisanego w tym artykule systemu pracy w przeliczeniu na ilość produktu to około 1,5 mln opakowań więcej dla linii o wydajności na poziomie 50 opakowań/min. Warto?

Z przerwą, ale bez przerwy - czyli o sposobach na zwiększenie dostępności linii pakujących

Proces pakowania produktu farmaceutycznego w opakowanie bezpośrednie, kartonik jednostkowy i karton zbiorczy to niezależnie od formy produktu (stała, płynna) bardzo skomplikowana operacja, wymagająca perfekcyjnej współpracy kilkunastu urządzeń, które tworzą linię produkcyjną. Oczywiście, ta współpraca jest uzależniona od wielu czynników, m.in. pracy zespołu operatorów i służb technicznych, zarówno podczas przezbrojenia, jak i procesu produkcyjnego.

Podział zespołu na dwie grupy

Mając profesjonalny zespół pracowników, możemy skupić się na linii pakującej i zastanowić się, czy jest możliwe, aby linia mimo przerw dla personelu pracowała bez przerwy. Raczej nie? Przecież bez „opieki” proces nie będzie właściwie wykonany. To prawda, że bez opieki pakowanie nie będzie wykonane poprawnie, ale dlaczego tej opieki ma nie być? Czy nie można podzielić zespołu na dwie grupy, tak aby każda miała przerwę z przesunięciem 30-minutowym wobec tej drugiej? Oczywiście, że można, a nawet trzeba, jeśli chcemy mieć dodatkowe 30 minut pracy linii na zmianę, co daje prawie 8 godzin na tydzień, czyli 44 zmiany na rok, a to jest prawie 15 roboczodni dodatkowo (trzy zmiany na dzień).

Wydaje się, że proces podziału pracowników na dwie grupy jest prostym zabiegiem i od momentu wprowadzenia przyniesie pozytywne efekty. To prawda, ale żeby było to możliwe, linia pakująca musi być wyposażona w tzw. bufory (stoły, taśmy, magazynki), które będą w stanie pomieścić produkt na czas, kiedy część załogi opuszcza stanowiska pracy na przerwę.

Bufory magazynujące

Bufory magazynujące są bardzo ważnym elementem każdej linii produkcyjnej, na którym opiera się cały sekret ciągłej produkcji. „…ale nie mamy miejsca na dodatkowe urządzenia. Tylko linia nam się zmieści…” – to jest jedno z częstszych zdań, jakie słyszymy na etapie budowy specyfikacji wymagań użytkownika. Zastanówmy się, czy to jest prawda i czy linia pozbawiona elementów buforujących może być wydajna? Odpowiadając na pierwsze pytanie – to nieprawda, że nie ma miejsca na dodatkowe urządzenia buforujące. Najważniejsze, co muszą w sobie przełamać członkowie zespołu projektowego, to dwa stereotypy: linię produkcyjną stanowią urządzenia ustawione w linii prostej, jedno za drugim i linia produkcyjna to urządzenia ustawione w pomieszczeniach produkcyjnych na podłodze. Zarówno jedno, jak i drugie stwierdzenie jest błędne, ponieważ linia produkcyjna powinna wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w zakładzie, aby zagwarantować spełnienie wymagań użytkownika. O ile podstawowe urządzenia powinny być ustawione w linii, ze względu na przepływ produktu, o tyle urządzenia pomocnicze, jak bufory, nie muszą być w linii prostej. Mogą zajmować miejsce obok lub ponad urządzeniami głównymi. Tak, tak – ponad urządzeniami. Standardowa linia produkcyjna zajmuje najczęściej wysokość do 2 metrów, a hala produkcyjna ma wysokość między 3 a 3,5 metra, co oznacza, że możemy wykorzystać do 1,5 metra pod zabudowę ciągów magazynujących. Jako przykład może tu posłużyć przemysł FMCG, w którym w bardzo szerokim zakresie są stosowane takie rozwiązania.

 

Cały artykuł został opublikowany w nr 3/2017 dwumiesięcznika Przemysł Farmaceutyczny.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ