Partner serwisu
01 sierpnia 2017

Polska oficjalnym kandydatem do nowej siedziby EBA i EMA

Kategoria: Z życia branży

Polska złożyła ofertę dotyczącą przeniesienia do Warszawy siedzib Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA). Te dwie unijne agencje będą musiały opuścić Londyn po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2019 r.

Polska oficjalnym kandydatem do nowej siedziby EBA i EMA

Proces oficjalnego zgłaszania kandydatur na przyszłe siedziby Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) trwał do 31 lipca br. Polska zdecydowała się kandydować o siedziby obu unijnych agencji.

Wniosek o lokalizację w naszym kraju siedziby EBA i EMA został zatwierdzony przez Radę Ministrów w lipcu 2017 r. Zawierał on szczegółowe oferty, wypełnione zgodnymi z przyjętymi przez Radę Europejską specyfikacjami.

Główne atuty polskich kandydatur:

  • doskonała lokalizacja Warszawy oraz jej świetne skomunikowanie z innymi europejskimi i światowymi stolicami,
  • atrakcyjne i nowoczesne biurowce, w których dana agencja mogłaby rozpocząć prace w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE,
  • rozbudowane możliwości edukacyjne dla dzieci pracowników agencji,
  • atrakcyjny rynek pracy dla współmałżonków,
  • jakość życia równie wysoka jak w innych europejskich krajach przy relatywnie niższych kosztach utrzymania,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa w Warszawie,
  • zagwarantowanie ciągłości działania EBA i EMA w nowych lokalizacjach.

Przeniesienie siedziby EBA lub EMA do Warszawy, miasta w sercu Europy Środkowo-Wschodniej, sprzyja również równowadze geograficznej pomiędzy państwami członkowskimi, a dodatkowo lokalizacja EBA poza strefą euro daje jasny sygnał, że w dziedzinie usług finansowych, UE dąży do integracji nie tylko w strefie euro, ale w całej Unii Europejskiej.

Kolejnym formalnym krokiem w procesie wyboru nowej lokalizacji dla EMA i EBA jest publikacja wszystkich ofert złożonych przez państwa członkowskie na stronach Komisji Europejskiej oraz ich ocena. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Komisja Europejska dokona analizy ofert oraz przedstawi swoją ocenę do końca września br. Ostatecznie, tylko dwa państwa członkowskie UE okażą się zwycięzcami starań o ustanowienie unijnych agencji – kraj, który pozyska siedzibę EMA oraz kraj, który pozyska siedzibę EBA. Decyzja w sprawie lokalizacji obu agencji zostanie podjęta w drodze głosowania 20 listopada na marginesie Rady ds. Ogólnych. Procedura przewiduje maksymalnie trzy etapy głosowania.

Źródło: mz.gov.pl

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ