Partner serwisu
11 sierpnia 2017

MZ: prace nad zasadami sprzedaży leków w sklepach – wstrzymane

Kategoria: Z życia branży

Ministerstwo zdrowia wstrzymało prace legislacyjne nad regulacjami dot. sprzedaży leków w sklepach – przekazała PAP w czwartek rzeczniczka MZ Milena Kruszewska. Podkreśliła jednak, że resort nie odżegnuje się od takiej idei.

MZ: prace nad zasadami sprzedaży leków w sklepach – wstrzymane

Rzeczniczka MZ poinformowała, że prace zostały wstrzymane w związku uwagami, jakie - do projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych - przekazano w ramach konsultacji publicznych.

Prace legislacyjne nad projektem zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany – przekazała Kruszewska.

Rzeczniczka przypomniała, że Polska jest w czołówce pod względem liczby spożywania leków bez recepty w Europie.

Mamy nadzieję, że już dotychczasowa dyskusja na ten temat przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie niebezpieczeństw płynących z nadużywania leków, stosowania ich bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą czy przechowywania ich w nieodpowiednich warunkach - dodała.

Kryteria kwalifikacji zmian

Resort zdrowia wyjaśniał, że chce zmienić kryteria kwalifikacji leków, które będzie można sprzedawać w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych. Przedstawiciele MZ argumentowali m.in., że obrót pozaapteczny ma służyć do celów doraźnych. MZ podkreślało, że w sklepach nadal dostępne byłyby m.in. jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną oraz środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.

Projekt dot. leków np. w sklepach czy na stacjach benzynowych krytykowali m.in. producenci medykamentów i handlowcy. Postulowali m.in. m.in. pozostawienie na liście grup terapeutycznych leków stosowanych w zaburzeniach wydzielania soków żołądkowych oraz leków stosowanych miejscowo w bólach stawów i mięśni; pozostawienie dawki paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego na poziomie 500 mg; utrzymanie dotychczas dopuszczonych substancji stosowanych w stanach zapalnych i bólu gardła oraz zmianę dopuszczalnych maksymalnych wielkości opakowań dla poszczególnych kategorii leków.

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ