Partner serwisu

Zdarzyło się w farmacji

Kategoria: Raporty i analizy

Nadchodzący koniec roku sprzyja robieniu różnych podsumowań, bilansów i zestawień. Przypomnijmy więc, co działo się w przemyśle farmaceutycznym przez ostatnie miesiące.

4 STYCZNIA – Nowa ustawa refundacyjna doprowadzi do zastoju krajowy przemysł farmaceutyczny – alarmuje Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Zawarte w projekcie rozwiązania fiskalne zahamują, zdaniem Konfederacji, rozwój polskich przedsiębiorstw, które dostarczają na nasz rynek ponad 60% leków.

15 STYCZNIA – Agencje prasowe donoszą, że Biocon, jeden z największych koncernów farmaceutycznych świata, w ciągu ostatnich kilku miesięcy zwiększył sprzedaż swych produktów o piętnaście procent, co z kolei przełożyło się na aż 50% wzrost wartości akcji firmy. Najlepiej sprzedające się preparaty Bioconu to leki zmniejszające poziom cholesterolu. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 5 tysięcy osób.

19 STYCZNIA – Zajmująca się badaniami rynkowymi firma RNCOS ogłasza, że do roku 2015 ilość diabetyków wzrośnie o dwadzieścia procent, co spowoduje znaczne zwiększenie przychodów osiąganych przez koncerny wytwarzające produkty dla chorych na cukrzycę.

30 STYCZNIA – Na polskim rynku pojawia się pierwszy naturalny syrop dla kobiet w ciąży. W skład Propalenu wchodzą ekstrakty z malin i czarnej porzeczki, witamina C oraz wyciąg z czosnku. Odpowiadający za wspomaganie układu immunologicznego preparat otrzymał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Jest dostępny w aptekach bez recepty.

* * *

7 LUTEGO – Firma Ferrosan zostaje przejęta przez koncern Pfizer. Ferrosan to duńska spółka z wieloletnią, bardzo bogatą tradycją, której siedziba znajduje się w Kopenhadze. W ofercie posiada między innymi suplementy diety. Swoją działalność rozpoczęła w 1920 roku. Zatrudnia ponad 600 pracowników i jest szczególnie aktywna w Polsce, Turcji, Rosji i na Ukrainie.

17 LUTEGO – Spółka Nepentes ogłasza, że w przyszłości stanie się częścią platformy Consumer Health Care (CHC). – Celem nowej struktury jest zagwarantowanie operacyjnej autonomii oraz zapewnienie szybkiego rozwoju Nepentes w kraju i za granicą przy jednoczesnym wykorzystaniu możliwych synergii z Sanofi-Aventis Polska – informuje Paweł Tomczak, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Nepentes. – Obecnie firma dynamicznie się rozwija i koncentruje swe działania na opracowywaniu i dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze dermatologii, pediatrii i przeziębień. Jest między innymi producentem marek Iwostin, Emolium i Propolki – informuje Tomczak.

23 LUTEGO – Parlament Europejski przyjmuje dyrektywę mającą na celu wyeliminowanie z rynków państw członkowskich podrabianych leków. Fałszowanie farmaceutyków to na świecie jeden z najszybciej rozwijających się nielegalnych interesów, który przynosi krociowe zyski. Tekst przyjęty przez parlament jest wynikiem porozumienia zawartego z Radą Unii Europejskiej, która musi go już tylko formalnie zatwierdzić. Gdy to nastąpi, kraje członkowskie będą miały półtora roku na wprowadzenie zmian do swego ustawodawstwa.

25 LUTEGO – Koncern farmaceutyczny Biocon podpisuje kontrakt na zaopatrywanie grupy Pfizer w cztery generyki insuliny, które trafią najpierw na rynki krajów rozwijających się, a następnie do Stanów Zjednoczonych i być może do Europy Zachodniej oraz Polski.

* * *

3 MARCA – Minister zdrowia Ewa Kopacz na konferencji zwołanej z okazji Krajowego Dnia Chorób Rzadkich zapowiada, że w najbliższym czasie kierowany przez nią resort zajmie się opracowaniem planu w tym zakresie. – Jest jeszcze wiele do zrobienia. W ciągu trzech lat znacznie zwiększono wydatki na refundacje leków, w tym aż trzykrotnie na lekarstwa stosowane w leczeniu chorób rzadko występujących – twierdzi Kopacz. Jako przykłady podaje preparaty na mukowiscydozę (CF), hemofilię, zespół Pradera-Williego oraz chorobę Pompego. Szacuje się, że w Polsce na rzadkie choroby cierpi kilkadziesiąt tysięcy osób.

9 MARCA – Lipitor firmy Pfizer zwycięża w rankingu agencji Bloomberg na najlepiej sprzedający się lek w roku 2010. Lipitor jest specyfikiem obniżającym poziom cholesterolu.


15 MARCA – Debiut prywatnego serwisu Swissmed na alternatywnym rynku papierów wartościowych. Firma powstała w 1996 roku w Gdańsku. Łączy w sobie polskie doświadczenie i szwajcarski kapitał. Swissmed świadczy szeroko pojęte usługi medyczne i jest bezpośrednim kontrahentem wielu firm farmaceutycznych.


17 MARCA – Firma UCB ogłasza, że stosowany w terapii chorych na fibromyalgię preparat Xyrem otrzymał negatywną opinię odpowiednich służb i nie zostanie dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.


21 MARCA – Wbudowanie kamienia węgielnego pod nowoczesną fabrykę Polfy Łódź w Konstantynowie.

* * *

8 KWIETNIA – Aż czterdzieści procent ofert zatrudnienia w branży farmaceutycznej skierowanych jest do przedstawicieli handlowych – głosi raport internetowego portalu InfoPraca.pl


19 KWIETNIA – Zamierzamy zainwestować w Polsce ponad sto milionów euro – ogłasza islandzki koncern Actavis, czwarty co do wielkości producent leków generycznych na świecie. W naszym kraju Actavis jest obecny już od pięciu lat, teraz zamierza kupić Polfę Warszawa i zwiększyć swój udział w polskim rynku farmaceutycznym do 60% procent.


20 KWIETNIA – Grupa GlaxoSmithKline zajmuje pierwsze miejsce wśród przedsiębiorstw reprezentujących sektor farmaceutyczny i medyczny w prestiżowym „Rankingu odpowiedzialnych firm 2011”. – Jest to wynik wieloletniej, systematycznej pracy, mającej na celu wdrażanie standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu – komentuje wyróżnienie Jerzy Toczyski, prezes GSK w Polsce.

21 KWIETNIA – W Genewie kończy się spotkanie państw członkowskich wchodzących w skład Open Ended Working Group. Zawarto na nim porozumienie przewidujące, że producenci szczepionek i innych farmaceutyków będą zobligowani do stałego monitorowania rozwoju i diagnostyki wirusów na świecie. W trakcie spotkania omówiono również sposoby, dzięki którym ubogie państwa będą miały w przypadku epidemii ułatwiony dostęp do niezbędnych leków.

* * *

19 MAJA – Koncern Novartis ogłasza zakup wyłącznych praw do wszystkich technologii podawania leków opracowanych przez firmę Proteus. Ta inwestycja czyni Novartis właścicielem patentu na urządzenie SmartPills. Wysyła ono informacje z wnętrza organizmu pacjenta do odbiornika, który ma lekarz. Chory może na przykład przebywać w domu, a mimo to stan jego zdrowia będzie na bieżąco monitorowany w oddalonych nawet o tysiące kilometrów ośrodkach opieki zdrowotnej.

24 MAJA – W Warszawie zostaje otwarte piąte na świecie i pierwsze w naszej części Europy Centrum Operacyjne Badań Klinicznych firmy AstraZeneca. Koncern jest jednym z największych producentów leków. Spółka co roku wydaje ponad 3 miliardy dolarów na badania nad nowymi preparatami farmaceutycznymi. Na inwestycje w Polsce planuje wykładać corocznie 10 milionów dolarów. Centrum będzie koordynować działania oraz czuwać nad przebiegiem badań klinicznych. Docelowo zatrudnienie znajdzie tu 100 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

* * *

12 CZERWCA – Firma CRO Medical Network ogłasza, że planuje wejście na NewConnect, który jest alternatywnym rynkiem akcji. Medical Network ma na swoim koncie ponad 80 projektów zrealizowanych na zlecenie największych koncernów farmaceutycznych oraz wielu renomowanych ośrodków naukowych. Teraz może znaleźć się w rękach nowych właścicieli. Celem strategicznym firmy jest dalszy rozwój poprzez wejście na rynki Europy Środkowo-Wschodniej oraz uruchomienie w drugiej połowie przyszłego roku własnego ośrodka klinicznego.

17 CZERWCA – Novartis, jeden z kluczowych graczy na rosyjskim rynku farmaceutycznym, oficjalnie ogłasza, że wybuduje zakład produkcyjny w Sankt Petersburgu. To część wartego ponad pół miliarda dolarów programu inwestycyjnego, którego celem jest polepszenie rosyjskiej infrastruktury medycznej. Na terenie Federacji Rosyjskiej firma zatrudnia już ponad 2 tysiące pracowników. W nowej fabryce pracę znajdzie 350 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ma ona zostać ukończona w ciągu 3 lat.

 

* * *


18 LIPCA – Polski Holding Farmaceutyczny, właściciel Polfy Warszawa, podwyższa cenę tej spółki. Inwestorzy ubiegający się o jej kupno zmuszeni są do znacznego skorygowania swych ofert. Powodem są dobre wyniki firmy. Tylko w tym roku jej przychody mają zwiększyć się o ponad 6%. W ubiegłym było to 11%. – Stateczna i dobra pozycja spółki musi mieć odzwierciedlenie w składanych ofertach kupna – przekonuje Artur Woźniak, prezes PHF. O Polfę ubiega się Actavis Polska, Arterium Corporation, Harbin Gloria Pharmaceuticals, Adamed oraz Polpharma.


26 LIPCA – Polski Holding Farmaceutyczny informuje, że o kupno Polfy Warszawa nadal starają się trzy firmy (początkowo było ich pięć): Polpharma, Adamed oraz Actavis.

29 LIPCA – Firma BM Medical, która zajmuje się dystrybucją urządzenia do mało inwazyjnego podawania insuliny osobom cierpiącym na cukrzycę, zapowiada, że 11 sierpnia zadebiutuje na alternatywnym rynku akcji NewConnect.

* * *

1 SIERPNIA – Na alternatywnym rynku akcji NewConnect debiutuje PCZ S.A. To setny emitent w tym roku. Spółka zajmuje się wytwarzaniem oraz dystrybucją produktów medycznych.


5 SIERPNIA – EMA, czyli Europejska Agencja ds. Leków, ogłasza kolejny już w tym roku raport. EMA jest organem Unii Europejskiej, siedzibę ma w Londynie, a jej głównym zadaniem jest ochrona i promowanie zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych oraz nadzór nad ich stosowaniem. EMA jest także odpowiedzialna za ocenę naukową wniosków o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu farmaceutyków. Z tego powodu raporty Agencji wywierają ogromny wpływ na działalność przemysłu farmaceutycznego.


7 SIERPNIA – PZ Cormay podaje do publicznej wiadomości, że chce pozyskać 30 milionów złotych. Pieniądze te potrzebne są na opracowanie i przemysłowe zastosowanie nowych technologii. Planowany czas realizacji przedsięwzięcia to zaledwie pół roku. Aby zrealizować zamierzenia, spółka podwyższa kapitał zakładowy. Akcje zostaną zaoferowane inwestorowi Michaelowi O’Donovan. Jest to część płatności za przejętą przez PZ Cormay irlandzką firmę Enterprise Limited.

 8 SIERPNIA – Działający przy Międzynarodowej Izbie Handlowej ICC sąd arbitrażowy wydaje (datowane wstecznie na 3 sierpnia) orzeczenie w sprawie nieudanej fuzji Polpharmy i Gedeon Richter. Na mocy umowy z 2008 roku polska firma miała stać się częścią tego notowanego na budapesztańskiej giełdzie giganta. Gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaaprobował połączenie, Węgrzy poinformowali, że partner nagle zażądał zmiany uzgodnionych wcześniej warunków i zaczęli domagać się wysokiego odszkodowania. Sąd nakazał zapłatę na rzecz Gedeon Richter Plc. 40 milionów dolarów wraz z odsetkami.

* * *


12 WRZEŚNIA – Brytyjski koncern GlaxoSmithKline otwiera w Poznaniu nową inwestycję. Wydział Kapsułek Miękkich Żelatynowych kosztował 75 milionów złotych, a produkowane w nim leki trafią do prawie 100 krajów. GSK jest liderem branży farmaceutycznej, zatrudnia ok. 1750 osób.


15 WRZEŚNIA – W Warszawie po raz czwarty rozpoczyna się kongres poświęcony badaniom klinicznym prowadzonym w Polsce.


21 WRZEŚNIA – Bayer otwiera nową siedzibę w Warszawie. To największa inwestycja budowlana koncernu w środkowo-wschodniej części Europy. – Rozbudowa jest dowodem na to, jak dużym zaufaniem darzymy polski rynek i jakie nadzieje z nim wiążemy – mówi Dirk Ehle, prezes zarządu tego farmaceutycznego giganta. Obecnie Bayer zatrudnia w Polsce ponad 600 pracowników. W ciągu ostatniego dziesięciolecia ich liczba wzrosła trzykrotnie.

24 WRZEŚNIA – W krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej zostaje otwarta wystawa „Od Wandera do TEVA, czyli 80 lat krakowskich zakładów farmaceutycznych”. Założona w 1931 roku firma Wander oraz jej następcy: Polva, Pliva i – obecnie – Teva wpisały się na stałe w krajobraz gospodarczy miasta. Ekspozycja daje możliwość prześledzenia zarówno historii tych przedsiębiorstw, jak i zapoznania się z nowoczesną produkcją leków.


26 WRZEŚNIA – Lubelski Herbapol, lider polskiego rynku farmaceutycznych produktów zielarskich, kupuje 100 procent udziałów w spółce Bio-Active. Szczegóły transakcji nie zostają podane do wiadomości publicznej.

* * *


3 PAŹDZIERNIKA – Hasco-Lek jako pierwsza firma z branży farmaceutycznej przystępuje do programu „Prawdziwy Lek”, pozwalającego klientom na samodzielną weryfikację autentyczności zakupionego preparatu. Celem programu jest minimalizowanie zagrożeń związanych ze zjawiskiem fałszowania farmaceutyków. Światowa Organizacja Zdrowia i Unia Europejska szacują, że co dziesiąte sprzedawane lekarstwo to podróbka.


12 PAŹDZIERNIKA – Pełnomocnik Polpharmy – Elżbieta Dzikowska i prezes Polskiego Holdingu Farmaceutycznego – Artur Woźniak podpisują umowę o planowanej sprzedaży Polfy Warszawa. Transakcja ma zostać sfinalizowana po wyrażeniu na nią zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wchodząca w skład holdingu Polfa Warszawa jest jedną z największych polskich firm farmaceutycznych. Wytwarza ponad 140 leków sprzedawanych w kraju i poza jego granicami. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 1,5 tysiąca pracowników. Jego przychody w roku 2010 wyniosły 365 milionów złotych, a zysk netto przekroczył 45 milionów.


27 PAŹDZIERNIKA – Grupa Bayer ogłasza raport finansowy za III kwartał 2011 roku. Wynika z niego, że sprzedaż wzrosła o niemal 5%, a zysk netto się podwoił.

* * *

21 LISTOPADA – W Pieńkowie, w siedzibie Grupy Adamed, goszczą przedstawiciele Komitetu Polityki Handlowej STIS. Celem ich wizyty jest zapoznanie się z polską branżą farmaceutyczną oraz z innowacyjnymi badaniami prowadzonymi przez Adamed. STIS to instytucja skupiająca przedstawicieli państw członkowskich UE reprezentujących różne gałęzie gospodarki. W delegacji znajdują się kluczowe osoby europejskiego przemysłu farmaceutycznego: Richard Bergstorm z European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations oraz Greg Perry z European Generic Medicines Association. Obecni są także przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także reprezentanci Polskiego Instytutu Farmaceutycznego oraz Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.


22 LISTOPADA – Valeant Pharmaceuticals International ogłasza, że przejmuje grupę farmaceutyczną INOVA, specjalizującą się w sprzedaży i dystrybucji leków oraz produktów OTC.


26 LISTOPADA – Roche, największa na świecie firma biotechnologiczna, otwiera w Bazylei nowe centrum badań i rozwoju. Kosztujący ćwierć miliarda franków szwajcarskich obiekt ma być wykorzystywany do badań nad nowymi substancjami czynnymi. Koncern zatrudnia ponad 80 tysięcy osób i jest czołowym dostawcą leków stosowanych w onkologii, wirusologii, chorobach zapalnych, metabolicznych oraz schorzeniach centralnego układu nerwowego.


-----------------------------
Źródła: prasa, radio, telewizja, portale internetowe, serwisy agencji prasowych.

Autor: Marek Żuliński

 

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ