Partner serwisu
21 sierpnia 2017

Stosowanie homeopatii – spór oficjalnie zakończony

Kategoria: Z życia branży

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów umorzył postępowanie antymonopolowe ws. podejrzenia zawarcia na krajowym rynku świadczeń zdrowotnych przez NIL porozumienia ograniczającego konkurencję na krajowych rynkach sprzedaży produktów leczniczych homeopatycznych.

Stosowanie homeopatii – spór oficjalnie zakończony

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, decyzją z 3 sierpnia 2017 r. Prezes UOKiK umorzył postępowanie antymonopolowe w sprawie podejrzenia zawarcia na krajowym rynku świadczeń zdrowotnych przez Naczelną Izbę Lekarską ''porozumienia ograniczającego konkurencję na krajowych rynkach sprzedaży produktów leczniczych homeopatycznych wydawanych z przepisu lekarza polegającego na ograniczeniu dostępu do tych rynków przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż ww. produktów wskutek ograniczania lekarzom i lekarzom dentystom możliwości ordynowania tych produktów w skutek przyjęcia przez Naczelną Radę Lekarską stanowiska, że stosowanie homeopatii stoi w sprzeczności z zasadami etyki lekarskiej".

Kara dla Naczelnej Izby Lekarskiej

Prezes UOKiK w lipcu 2010 roku uznał, że NIL naruszyła przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Na Naczelną Izbę Lekarską została nałożona kara finansowa o wysokości blisko 50 tysięcy złotych. Instytucja odwołała się od tej decyzji do sądu i uzyskała korzystne dla siebie wyroki w dwóch instancjach.

Wyrokiem z 30 grudnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił zaskarżoną decyzję Prezesa UOKiK, a wyrokiem z 1 kwietnia 2016 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Prezesa UOKiK od tego wyroku.

Decyzja

Jak podaje NIL, decyzja o umorzeniu postępowania antymonopolowego jest formalnym zakończeniem sporu oraz jednoznacznie określa, że Naczelna Rada Lekarska nie naruszyła przepisów ustawy o ochronie konsumentów i konkurencji.

źródło: Naczelna Izba Lekarska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ