Partner serwisu
22 sierpnia 2017

Zatrucia, borelioza, malaria – co jeszcze grozi nam podczas wakacji?

Kategoria: Ciekawostki

Zatrucia pokarmowe, borelioza i malaria to tylko niektóre choroby, którymi można zarazić się w trakcie wakacji. Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Warszawie opublikowała zestawienie zachorowalności na terenie województwa mazowieckiego.

Zatrucia, borelioza, malaria – co jeszcze grozi nam podczas wakacji?

Do najczęstszych można zaliczyć zatrucia pokarmowe. Wśród tych zarejestrowanych w lipcu wyróżnia się tzw. domowe, ale również te dotykające gości weselnych oraz innych dużych imprez, czyli salmonelloza. Łącznie odnotowano 178 osób cierpiących z powodu tej przypadłości. Ogniska epidemiologiczne były umiejscowione w Radomiu, Warszawie, Płońsku i Żyrardowie. Grzybami z kolei zatruły się 3 osoby- matka i jej dwóch synów. Znaleziona w badaniu laboratoryjnym amanityna wskazuje na to, że prawdopodobnie rodzina spożyła muchomora sromotnikowego.

Niebezpieczne choroby odzwierzęce

W sezonie letnim zwiększa się również ryzyko zarażenia poprzez kontakt ze zwierzętami. Ugryzienie przez osobnika chorego na wściekliznę powinno skutkować niezwłoczną wizytą w szpitalu i podaniem szczepionki poekspozycyjnej. Jest to tzw. leczenie prewencyjne. W lipcu 84 osoby skorzystały z pomocy medycznej po ukąszeniu przez zwierzęta.

Borelioza

Miłośnicy spacerów, po lasach ale i parkach czy parkach, powinni chronić się przed kleszczami. Przydatne jest odpowiednie ubranie, nakrycie głowy oraz regularne kontrolowanie, czy nie ma się kleszcza. W pierwszym miesiącu wakacji 271 osób zachorowało na boreliozę, 2 na odkleszczowe zapalenie mózgu.

Niebezpieczne pamiątki z wakacji

Według danych zebranych przez warszawski Sanepid, coraz więcej osób wraca do Polski z zagranicy zarażonych którąś z chorób tropikalnych. Na terenie naszego kraju najgroźniejszym problemem jest malaria oraz gorączka Denga. Na malarię w lipcu zachorowała 1 osoba, przypadków Dengi nie odnotowano.

Wirusowe Zapalenia Wątroby

Tzw. „choroba brudnych rąk”, czyli inaczej Wirusowe Zapalenia Wątroby typu A zaatakowała w lipcu na terenie województwa mazowieckiego 138 osób. Rozprzestrzenianiu się tej choroby sprzyja brak przestrzegania zasad higieny i wakacyjny luz.

źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ