Partner serwisu
21 września 2017

Światowy Tydzień Idiopatycznego Włóknienia Płuc

Kategoria: Z życia branży

Idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF) jest rzadką, przewlekłą, śmiertelną, a jednocześnie słabo poznaną chorobą płuc, na temat której poziom wiedzy jest niedostateczny. Częstość jej występowania szacuje się na do 10 przypadków rocznie na 100 tys. osób. W Polsce na IPF choruje prawdopodobnie ok. 6-7 tys. osób. W tym niestety większość pacjentów nie wie o chorobie. Rozpoznanie wymaga wielodyscyplinarnego podejścia i współpracy wielu specjalistów, m.in. pulmonologa i radiologa.
 

Światowy Tydzień Idiopatycznego Włóknienia Płuc

IPF ma bardzo niespecyficzne objawy, szczególnie na początku, dlatego tak trudno jest tę chorobę rozpoznać, nie tylko dla lekarzy rodzinnych ale też lekarzy zajmujących się chorobami płuc. IPF jest chorobą, której przyczyn nie znamy, znamy czynniki ryzyka: palenie papierosów ale również starszy wiek. U osób po 65. roku życia ta choroba występuje zdecydowanie częściej niż u osób młodszych. Badaniem niezbędnym do rozpoznania IPF jest tomografia komputerowa klatki piersiowej, która bardzo dokładnie pokazuje jak wygląda miąższ płucny. Ten obraz jest na tyle charakterystyczny, że możemy na tej podstawie mając dodatkowo objawy kliniczne postawić rozpoznanie. Z czasem badanie to nie jest wystarczające i należy wykonać biopsje płuca

– podkreśla dr n. med. Katarzyna Lewandowska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF.

Obchody Światowego Tygodnia IPF pierwszy raz w Polsce – 16 - 24 września w Warszawie

Światowy Tydzień IPF (World IPF Week) jest obchodzony od 2012 roku. Inicjatywa ma na celu uświadomienie ogółowi społeczeństwa problemy, z jakimi borykają się chorzy na IPF na całym świecie. Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF po raz pierwszy w tym roku podjęło wyzwanie zorganizowania Tygodnia IPF w Warszawie. Obchody skierowane są do wszystkich chorych, ich rodzin, pracowników ochrony zdrowia, a także wszystkich zainteresowanych problemami osób zmagających się z tą ciężką, nieuleczalną chorobą. Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF od prawie dwóch lat współpracuje z organizacjami zrzeszającymi chorych na IPF z innych krajów.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia IPF w Warszawie w sobotę – 16 września odbyło się spotkanie edukacyjne pt. „Co należy wiedzieć o IPF”. Wykłady były skierowane do wszystkich chętnych, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś o IPF. Uczestnicy podczas sobotniego spotkania mogli posłuchać wykładów prof. Jana Kusia, prof. Tomasza Grodzkiego oraz prof. Wojciecha Piotrowskiego. Natomiast w niedzielę – 17 września odbył się piknik rodzinny na Polu Mokotowskim. Osoby, które zdecydowały się uczestniczyć w spotkaniu mimo deszczowej pogody miały możliwość wykonania spirometrii, 6-minutowego testu chodu oraz badania wzroku. Ponadto, goście mieli okazję konsultacji ze specjalistami chorób płuc i rehabilitantami.

Bardzo ważnym elementem niedzielnego spotkania była aukcja charytatywna, na którą otrzymaliśmy wiele przedmiotów od ludzi, którzy chcą wspomóc Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF . Aukcję poprowadziła Pani Joanna Sydor. Pieniądze uzyskane z licytacji chcemy przeznaczyć na zakup przenośnych koncentratorów tlenowych, które moglibyśmy potem udostępniać członkom naszego Towarzystwa

– podkreśla dr n. med. Katarzyna Lewandowska.

Bieg „Po Zdrowe Płuca”

W ramach obchodów Światowego Tygodnia IPF, w środę 20 września o 19:18 przy Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się Bieg po Zdrowe Płuca. Patronat nad obchodami Światowego Tygodnia IPF objął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który również zapowiedział udział w biegu. Zaproszenie do "loży" gościa specjalnego przyjęła także mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w biegu, dla nas osób zdrowych to tylko dystans 5 km. Warto uświadomić sobie, że dla osób, które zmagają się z IPF codzienne czynności które mogli wykonywać zupełnie bez zastanowienia przed diagnozą tj. mycie się, ubieranie się, przygotowywanie posiłku nagle zaczynają sprawiać trudność. A każde wyjście na spacer, czy do sklepu stanowi maraton

– zauważa dr n. med. Katarzyna Lewandowska.

Warto podkreślić, że tak bogaty program jest możliwy dzięki hojności wielu osób dobrej woli i firm, które wspierały inicjatywę finansowo lub ofiarując swoje produkty.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ