Partner serwisu
09 października 2017

Polski wynalazek odpowiedzią na globalne wyzwanie – Światowy miesiąc walki z gronkowcem

Kategoria: Aktualności

Październik jest światowym miesiącem walki z MRSA (gronkowcem złocistym opornym na metycylinę, ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus). Gronkowiec złocisty jest bakterią wywołującą u ludzi bardzo wiele jednostek chorobowych. Wywołuje różne infekcje dróg oddechowych, choroby skóry i zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowych, żył, a także zakażenia układu kostnego oraz ropnie narządowe.

Polski wynalazek odpowiedzią na globalne wyzwanie – Światowy miesiąc walki z gronkowcem

Do zakażenia gronkowcem złocistym dochodzi w prosty sposób. Aby doszło do zakażenia wystarczy nawet niewielkie zranienie, które powoduje, że do krwi i tkanek dostają się bakterie gronkowca. Również spożywanie zakażonych pokarmów czy płynów jest bardzo niebezpieczne. Oprócz tego chory może zarazić się gronkowcem przez drogę kropelkową i kontakty płciowe. Wiele szczepów gronkowca wykazuje odporność na leczenie antybiotykami.

Szacuje się, że było jest lub będzie nosicielami bakterii aż 10-50 proc. całej populacji. Widełki są tak szerokie, ponieważ u wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje zakażeń, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów.

Przeważnie zakażenie gronkowcem następuje podczas wizyty w szpitalu

Polska firma Scope Fluidics opracowała prototyp rewolucyjnego systemu PCR | ONE, który przeprowadza w pełni automatyczną analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych, tzn. umożliwia rozpoznanie i wykrycie zakażenia. Podczas gdy obecnie badanie zakażenia gronkowcem w Polsce trwa najczęściej dwa dni, system PCR | ONE umożliwia wykonanie badania w ciągu kilkunastu minut, np. bezpośrednio w izbie przyjęć w szpitalu. Wprowadzenie wynalazku do sprzedaży będzie oznaczało rewolucję w zarządzaniu ryzykiem zakażenia gronkowcem na terenie jednostek medycznych.

Podczas konferencji prasowej zarząd firmy opowie w szczegółach o projekcie i przedstawi plany rozwoju

Termin: Czwartek 12 października, godz. 9:00
Miejsce: Biuro InnerCorp, ul. Wilcza 46, I p.

Więcej informacji o gronkowcu złocistym w niezależnych źródłach:

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,gronkowiec-zlocisty---objawy-zakazenia--leczenie,artykul,1717448.html

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,20916584,gronkowiec-zlocisty-uparta-bakteria-odpowiedzialna-za-wiele.html

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ